5 ADIMDA NASIL YAZAR OLUNUR?

Yazar olmak her zaman için gerek amatör gerek profesyonel olsun, saygın meslekler grubunda yer almıştır. En eski çağlardan beri insan, yazma güdüsüne karşı koyamadı ve şimdiye kadar bilinenlerin yanında bilinmeyen sayısız eser yazıldı. Eser sahipleri ise daima yetenekleriyle övüldü ve önünde sonunda hepsine sonsuz saygı duyuldu. Birçok yazar yaşarken bilinmenin tadına varamadı belki ama öldükten sonra bundan çok daha zor olan bir şeyi başardılar. Artık içinde olmadıkları bir dünyada isimleri anılıyor, fikirleri tartışılıyor ve her birine sonsuz bir saygı duyuluyor.

Maviname, sizin için herhangi bir ayrım gözetmeden yazar olmak yolunda dikkat edilmesi gereken en önemli beş kuralı derledi.

İşte o kurallar:

İyi Bir Okuyucu Olmak

İyi bir yazar olmak için en başta iyi bir okuyucu olmak gerekir. Yazar olmanın vazgeçilmez ilkeleri; öğrenmek, analiz etmek ve gözlemlemektir. Bu üç yeteneği geliştirmek için ise bol bol okumak gerekir. Bu sebeple yazmaya başlamadan önce edebiyatın her türüne hâkim olmanızı sağlayacak romanlar, denemeler, öyküler vs. okumanız gerekir

Elinize Bir Kâğıt ve Kalem Alın

Yazar olmanın en önemli kurallarından bir diğeri ise; yazmaktır. Yazmak isteyen herkesin başlıca korkusu kötü yazma ihtimalidir. Yazmaya engel olan çekincelerin çoğu bu korkudan kaynaklanır. Ama bunun tek çözümü iyi veya kötü bir şeyler yazmaktır. Elinize bir kâğıt ve kalem almadan ne yazacağınızı bilemezsiniz. İnanın, usta olarak görülen yazarlar bile ilk eserlerini yırtıp attılar. Kimse en başta harika eserler ortaya koyamıyor zaten. Bu zamanla, ‘’yazarak’’ geliştireceğiniz bir durumdur. Her meslekte olduğu gibi yazar olmak için de pratik gerekir. İşin inceliği, aklınıza gelen her kurguyu kâğıda dökmektedir. Sonuç vasat olabilir. Korkmayın ve sonucun karşısında yılmayın. Bir daha, bir daha ve bir daha yazın. En güze eseri ortaya koyana kadar yazın. Emin olun, sonunda başaracaksınız.

İlgi Alanlarınızı Keşfetmeyi Zamana Bırakın

Yazmaya başlayan birçok kişinin yaptığı hatalardan biri kendine alan belirlemektir. Yaşamınız boyunca mutlaka ilgi duyduğunuz birkaç alan olmuştur ama bu alanlar yazarken pek çok kez değişir. Örneğin; fantastik kitapları çok severek okuyabilirsiniz ama kendiniz fantastik bir eser üretemeyebilirsiniz. Bunu asla yeteneksizlik olarak algılamayın. Çünkü her insanın üretme kabiliyeti farklıdır. Kendinize ait olan alanı bulabilmenizin tek yolu; alan psikolojisini kafanızdan silip, yalnızca bir hikâye ortaya çıkarmaktır. Tek amacınız aklınıza gelen iyi bir senaryoyu edebi bir romana dönüştürmek olursa, yazmayı bitirdiğinizde eseriniz kendi alanını belirleyecektir. Unutmayın; yazarın değil, eserin alanı olur.

Kurgunuzu Yapmadan Esere Başlamayın

İyi bir eser yazmanın başlıca kurallarından bir diğeri de; kurgu yapmaktır. Eserinize başlamadan önce mutlaka karakterleri ve olayları belli sıraya koyun ve kendi kendinize bir plan belirleyin. Aklınıza gelen her şeyi not alın. Notlarınız hikâyenin ayrıntılarını barındırdığı için daha sonraları eserinizi yazarken o notlar çok işinize yarayacak. Kısacası, bir ülkenin haritasını elinize aldığınızda o ülkenin profilini nasıl görüyorsanız, yazmaya başladığınız eserinizi de o şekilde görebiliyor olmanız gerekir. Plansız bir şekilde yazmaya başlamanız halinde eserinizde tutarsızlıklar ve eksiklikler baş gösterecektir. Ve siz, bunun olmasını asla istemezsiniz.

Hikâyenin Sonunu Yazar Değil, Disiplin Getirir

Yazar olmak yolunda atacağınız son adım ise disiplinli olmaktır. Kendinize sınırlarınız dâhilinde her gün düzenli olarak yazmak için vakit ayırın. Bunu asla ertelemeyin. Eğer bir gün bile yazmayı ertelerseniz, o işin sonunu getiremezsiniz. Bunun yanı sıra yazdığınız süre içinde zaman zaman içinizi kaplayan derin bir isteksizlik ve umutsuzluk hissi yaşayabilirsiniz. Kitabı bitirdikten sonra bir yayıneviyle çalışamama korkusu ilhamınızı baltalar. Buna sakın izin vermeyin. Bu değerli süreci yalnızca üretmekte olduğunuz hikâyeyi düşünerek geçirin. Sonunda ne olacağını veya nasıl bir yol izleyeceğinizi kitabı bitirdiğinizde düşünürsünüz. Sakın unutmayın, ilk iş iyi bir eser üretmektir. Elinizde özgün, iyi bir eser olduktan sonra gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

İlhamınız bol, kaleminiz kuvvetli olsun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: