INSTAGRAM BEĞENİ ÖZELLİĞİNİ KALDIRDIĞINDA HAYATIMIZDA NE DEĞİŞECEK?

Instagram başkanı Adam Mosseri yaptığı bir açıklamada, Instagram’daki baskıyı azaltmak, yarış gibi bir şeye dönüştürmemek ve insanların sevdikleri kişiler ve onlara ilham veren şeylerle olan iletişimine odaklanmak için beğeni özelliğini kapatacaklarını duyurdu. İyi hoş ama bu özelliğin bütün ülkelerde aktif hale getirilmesi durumunda amaca ulaşılabilecek mi? Instagram kullanıcıları için nasıl bir dönem başlayacak? Hadi gelin hep birlikte inceleyelim.

Bir Kişi ve Diğerleri…

Öncelikle gönderilerdeki beğeni sayıları gizlendiğinde alt kısımda ‘’x kişi ve diğerleri tarafından beğenildi’’ şeklinde bir ifade yer alacak. Eğer paylaşılan gönderi binden fazla beğeni aldıysa gönderinin altında, ‘’x ve binlerce kişi tarafından beğenildi’’ ifadesi olacak. Aslında baktığınızda binlerce kişi ifadesi daha iyi geliyor kulağa ama o zaman yüzden fazla kişi beğendiğinde de yüzlerce kişi yazması gerekiyor. Değil mi? Bunun yanında beğeni sayılarını yalnızca kullanıcıların kendileri görebilecek. Instagram kullanıcıları başka bir kullanıcıya ait beğeni sayılarını göremeyecek ama gönderinin altındaki diğerleri kısmına tıkladığında o gönderiyi beğenen hesaplar görünüyor olacak. Yani sadık bir stalkerınız varsa beğeni sayınızı öğrenmek için işi gücü bırakıp o hesapları sayması gerekecek.

Promosyon Kampanyaları ile Para Kazanma Devri Kapanıyor

Instagram’da beğeni sayıları ile etkileşimini teğet eden kullanıcılar artık böyle bir imkâna sahip olamayacak. Paylaşılan gönderinin gerçek hesaba mı yoksa sahte hesaba mı eriştiğini bilemeyen reklam verenler bu konuda daha seçici davranacak ve reklam verme politikalarını yalnızca televizyon aracılığıyla ünlenen isimler üzerine kuracaklar. Sonuçta birçok Influencer bu durumdan kötü etkilenecek.

Sahte Hesaplara Son

Beğeni özelliği kalktığında daha önce açılmış olan hiçbir sahte hesaba ihtiyaç duyulmayacak. Bunun üzerine Instagram üç ay süreyle kullanılmayan hesapları silecek ve böylelikle Instagram daha güvenilir ve kaliteli bir mecra haline gelecek. Yani birini stalklamak için açtığınız bir fake hesap varsa kapanmaması için o hesaba sürekli giriş yaparak aktif tutmanız gerekecek. E bu amaçla açtığınız bir hesaba da sürekli giriş yaptığınızı düşünerek, bu ihtimali boş verin. J

Kullanıcılar Instagram’ı Terk Ediyor

Beğeni görüntüleme özelliğinin Instagram’ı Instagram yapan en popüler özellik olduğunu düşünen kullanıcıların zaman içinde sıkılıp, hesaplarını silecekleri öngörülüyor. Hatta bu kullanıcıların tanınmayan kişilerin tersine dünyaca tanınmış oyuncu, müzisyen, manken ve sanatçılardan oluşacağı tahmin ediliyor. Burada aklımıza hemen Nicki Minaj’ın , ‘’Beğenileri kaldırması halinde Instagram’ı kapatacağım.’’ sözlerinin gelmesi garip olmayacak. Üstelik Amerikalı birçok müzisyen de Minaj’a katılarak Instagram’ın beğenilere değil yorumlara yoğunlaşması gerektiğini savunuyorlar. E tabi ütün bu eleştiriler halkadan ilk kopacak isimleri de gözler önüne seriyor.

Instagram Daha Kaliteli ve Aktif İçerik Üretilen Bir Platform Haline Geliyor

Instagram’da beğeni odağının geri plana atılmasıyla kullanıcılar birbirinden farklı içerikler paylaşacak. Şimdiye kadar daha çok beğeni alma kaygısıyla paylaşılan gönderiler bu özelliğin aktif hale gelmesiyle çeşitlenecek ve daha kaliteli içerikler ortaya konulabilecek. Aynı zamanda uygulama içinde yer alan rekabet ortamı ortadan kalkacak ve kullanıcılar sadece milyonlarca beğeni alan hesapları beğenmekten vazgeçecek. Böylelikle Instagram daha özgün ve samimi bir platforma dönüşecek.

Depresif Instagram Bağımlıları Yerini Mutlu İnsanlara Bırakıyor

Bildiğiniz gibi son zamanlarda Instagram beğenileriniz ne kadar çoksa sosyal statünüz de o kadar yüksek oluyor. Bunu biz değil, Instagram kullanıcıları söylüyor. İşte, Instagram bu yeni uygulamayla statü veya popülerlik sorununu ortadan kaldırıp, özgüveni yüksek ve kendiyle barışık bireyler yaratmaya çalışıyor. Gönderileri az beğenildiği için veya beğenilmediği için kendini sevilmeyen, beğenilmeyen, tercih edilmeyen biri olarak hissedip depresyona girme devri kapanacak. Başkalarının beğenilerini göremeyeceğiniz için kendinizi arkadaşlarınız veya tanıdığınız popüler insanlarla karşılaştırmayacaksınız. Ya da bu gönderiyi paylaşıyorum ama ya kimse beğenmezse diye bir kaygınız olmayacak. Instagram’da yaşayacağınız bu özgürlük ortamı sizi zaman içinde daha mutlu bir insan yapabilir. En azından şu an dert ettiğiniz beğenilme kaygısından kurtulmuş bir insan olacaksınız. Bu kesin.

Instagram’ın bu özelliği Türkiye’de ne zaman aktif edeceğini şimdilik bilmiyoruz. Ama gördüğünüz gibi maddi manevi birçok değişime sebep olacak bir hamle bu. Yani bir beğeni deyip geçmeyin. J Peki, siz neler düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce Instagram’ın beğeni özelliğini gizlemesi doğru bir hamle mi?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: