TÜRK KAHVESİ DEYİP GEÇMEYİN!

Her şeyden Önce…

-Adeta bir antioksidan deposudur. Bilinenin aksine damarlardaki hücreleri onarıp, kalp sağlığını koruyor. Tabi, tavsiye edilen miktarda tüketildiği takdirde. Günde bir kahve fincanı ile tüketilmesi uzmanlar tarafından gerekli ve yeterli bulunuyor.

-Konsantrasyonu arttırıp, zinde kalmayı sağlıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu hafızayı güçlendirdiği ve Alzheimer hastalığını da engellediği açıklandı.

-Yağ yakımına yardımcı olduğu için kilo vermede etkilidir. Hatta size şöyle tatlı bir bildi daha vereyim; spora gitmeden 30-35 dakika önce Türk kahvesi içerseniz, egzersiz esnasında daha çok kalori yakabilirsiniz. Bunu zamanında bana diyetisyenim önermişti ama sonra biraz araştırınca bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi olduğunu öğrendik.

-Kanser riskini azaltır.

-İdrar söktürücü özelliği olduğu için safra taşı oluşmasını engeller. Ama yanında mutlaka bir bardak su içmeniz gereklidir. Bunun sebebini daha ayrıntılı öğrenmek isterseniz, ‘’Türk Kahvesinin Yanında Neden Su İçeriz?’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

-Karaciğer yağlanmasına engel olur ve kolesterolü düşürür.

-Depresyon riskini azaltır.

-Şeker hastalığını önler.

Ama Biz Yine De Tedbirli Olalım…

Hayatın her alanında olduğu gibi kahvede de ölçülü olmakta fayda var. Uzmanların önerdiği günlük tüketim miktarını aştığınız takdirde yukarıda yazdığım her şey tersine dönebilir. Yani, güzel insanlar, siz tedbiri elden bırakmayın. Yapılan yeni araştırmalarla bu konu farklı boyutlara taşınmış olsa da (günde sekiz fincan kahve içilebilir diyen araştırmacılar var!) biz o sayıyı maksimum 3 yapalım. Sonra bir sıkıntı çıkmasın.

One thought on “TÜRK KAHVESİ DEYİP GEÇMEYİN!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: