Kahvenin tarihine KISA bir yolculuk

İnsanlığın Vazgeçemediği Bir İçecek: ‘Kahve’

Yüzyıllar önce dünyada yayılmaya başlayan bir içecek türü olan kahve, neredeyse her ülkede sevilen ve bolca tüketilen bir tat. ‘Kahve benim vazgeçilmezim’ diyen ve bu içeceğe dair daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyen okuyucularımız için kahvenin ortaya çıkış serüvenini anlatmak istedik. 😊 Gelin birlikte göz atmaya başlayalım.
‘Şeytan kadar kara, melek kadar saf, cehennem kadar sıcak, aşk kadar da tatlı’
Eski Fransız Devlet Bakanı ‘Talleyrand’ tarafından söylenmiş bir cümle bu. Kendisine katılmamak elde değil. Kahvenin yarattığı dinginlik, verdiği keyif yadsınamaz çünkü. 😊

Doğu Afrika’da Doğan Kahvenin Köklü Serüveni


M.S 850’li yıllara dayanan köklü bir tarihe sahip bu içecek. Sürüdeki keçilerin yedikleri meyve sonucu enerjilerinin arttığını fark eden Etiyopyalı bir çobanın söz konusu meyveyi bulması kahvenin hikâyesini başlatmış oluyor aslında. Daha sonra çobandan keşişlere kadar yayılan bir ün söz konusu. Aromasından etkilenen keşişler bu meyveyi kaynatarak tüketmeye başlamışlar. Derken, M.S 1000 yıllarına kadar devam etmiş bu keşif hali. Osmanlıların sınırlarını genişletmeleri sonucu Yemen’de üretilen kahveyle tanışmaları bu içeceğin 1517 yılında İstanbul’a gelmesine olanak sağlamış.

İstanbul’dan Venedik’e Bir Kahve Yolculuğu
1615 yılında Venedikli tacirlerin İstanbul’dan aldıkları kahve tohumlarını Venedik ile tanıştırmaları sonucu içeceğin ünü İtalya’da da yayılmaya başlamış.

Türk İçkisi ‘Yeşil Kahve’
Viyanalılar, başlarda deve yemi yakıştırması yaptıkları ancak sonraları ‘Türk içkisi’ olarak nitelendirdikleri ‘kahve’ ile 1683 yılı Viyana kuşatması sırasında tanışmışlar. Osmanlıların kuşatma dolayısıyla arkalarında çuvallarca yeşil kahve bırakmaları, bu içeceğin Avusturya’da hayat bulmasına olanak sağlamış.

Dünyanın İlk Kahvehanesi


Şam’dan gelen Cem ve Hâkim isimli iki tacirin 1554 yılında İstanbul kentinde bir yer açmasıyla birlikte, dünyanın ilk kahvehanesi ortaya çıkmış. Hizmete açılan bu kahvehanelerin Osmanlılar arasında ‘aydınlar okulu’ anlamına gelen ‘mekteb-i irfan’ ismiyle anıldığını da belirtelim. İlk kahvehanenin açılmasının ardından 1750’li yıllara kadar bu eylem devam etmiş ve Avrupa dâhil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kahvehane sayıları giderek artmaya başlamış. Balzac, Mozart, Beethoven, Voltaire gibi önemli isimlerin sürekli ziyaret ettiği kahvehaneler günümüze kadar varlığını sürdürmeye devam etmiş.
Popülerliğini Günümüze Kadar Sürdürmeyi Başaran Bir İçecek


Zaman içinde kahvenin pek çok çeşidi ortaya çıktı. Ve günümüzde de keyifle tadılan bir içecek olma özelliğini koruyor.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: