Sonbahar Öncesi Sapanca’da Kısa Bir Gezinti

Sapanca’da Yapılacaklar Listesi


Şehrin gürültüsünden ve kalabalıktan uzaklaşmak özelikle son zamanlarda pek çoğumuzun gerçekleştirmek istediği bir şey. Ancak ufak ve huzur dolu bir kaçamak için gidilecek yerde karar kılmak biraz zaman alabiliyor. Bugünkü yazımızda tam olarak bundan bahsedeceğiz. İstanbul sınırlarında yaşayan ve kentten çok uzaklaşmamak kaydıyla doğayla buluşmak isteyen okuyucularımız için Sapanca bölgesinden söz etmek istiyoruz. Gelin, ‘Sapanca’da neler yapılır?’, ‘Nasıl bir konaklama tercih edilmeli?’ başlıklarına birlikte değinelim.

Sapanca’ya Gitmek Kolay, Peki Ya Konaklamak?

Keyifli bir hafta sonu tatili için Sakarya’nın küçük bir ilçesi olan Sapanca popülerliğini korumaya devam ediyor. Konaklamanız için ise pek çok imkân mevcut. Lüksü seven bir gezginseniz gecelik fiyatı 750-1500 TL arası olan fiyatlandırmalar ile birçok otel & hotelin hizmet verdiğini belirtelim. Bunun yanında önceliği Sapanca’nın doğasını tatmak olanlar için ise 120-500 TL gibi daha uygun fiyatlara konaklama seçenekleri de var. ‘Bir tesiste konaklamak istemiyorum’ diyorsanız Airbnb aracılığıyla kiralanan evlere göz atabilirsiniz.

En Kolay Ulaşım Yolu: Tren
İstanbul’dan Sapanca’ya özel araçla 135 km mesafe gibi bir yol kat etmeniz gerekiyor. Aracı olmayanlar için ise otobüs ve tren gibi ulaşım seçenekleri mevcut. Ancak önerimiz, sizlere sağlayacağı mali kolaylık nedeniyle tren kullanımından yana olacaktır. İstanbul/Pendik’ten Sapanca’ya tren ile 13,5 TL gibi makul bir fiyata ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Yiyenlerin Bir Daha Yemek İsteyeceği ‘Çerkez Kahvaltısı’

Kahvaltıya âşık biriyseniz bu başlık tam size göre. Çünkü Sapanca’da belki de yapmanız gereken en önemli şey: Çerkez kahvaltısı. Özellikle Kırkpınar Mahallesi’nde yaygın olan bu kahvaltıyı tatmadan dönmeyin. Kuş seslerinin ruhumuzda yarattığı canlılık, doğanın sahip olduğu o muazzam yeşil ve donatılmış bir kahvaltı sofrası… Bu manzaradan hoşlanmayacak bir insan yoktur herhalde. 🙂 Hem ne demiş Cemal Süreya: ‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’. 🙂

Göl Manzarasına Karşı Bisiklet Turu

Konaklayacağınız yere yerleştiniz. Ardından muhteşem bir kahvaltı yaptınız. Şimdi de o büyüleyici göl manzarasına karşı bisiklet turu yapma zamanı! Ve kiralama fiyatı da fazlasıyla düşük. Yalnızca 10 TL’ye göl manzarasının keyfini çıkarabilir, bisiklet turunuzun tadına varabilirsiniz. Eğer maceracı bir ruhunuz varsa ATV turunu da mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

Olmazsa Olmazımız: ‘Fotoğraf’

Evet, doğanın sahip olduğu tüm bu güzellikleri içimize çekerken aynı zamanda fotoğraf da çekmemiz gerek. 🙂 Özellikle akşam vakti Sapanca Gölü’nün ardına gizlenen güneşin batışını izlemek ve tabii ki o muazzam kızıllığı ölümsüzleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Doğanın ruhunu hissedebilmeniz dileğiyle… 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: