Birbirinden İlginç Hint Gelenekleri

Hindulara Ait 8 Enteresan Gelenek
Ondan fazla dilin konuşulduğu ve pek çok dini görüşü bir arada barındıran etnik ülkelerden birisi Hindistan. Renkler diyarı olarak da nitelendirdiğimiz bu ülkeye ait pek çok geleneğin var olduğu, bilinen bir gerçek. Peki, Hintlilerin tam olarak hangi gelenekleri yaşattıklarını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise; yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ganj Nehrinin Büyüsü

İnanca göre; Hintliler tarafından oldukça kutsal sayılan Ganj Nehri’ne giren kişi, günahlarından tamamen arınıyor. Bu sebeple; ölen kişileri Ganj’ın kıyısında yıkayıp, küllerini de nehre atıyorlar. Gerçekleştirdikleri bu eylem sonucu ölünün ruhunu özgürleştirdiklerini düşünüyorlar.

Bu Ülkede ‘İnekler’ Çok Kutsal

Hinduların kutsal kabul ettiği bir diğer şey: ‘İnek’. Bunun nedeni ise; ‘Krişna’ isimli tanrının inek bedeninde hayat bulduğuna inanmalarında yatıyor. Hindistan’a gittiğinizde ineklerin bir tapınağa girdiğini görür ve bu duruma müdahale edilmediğine şahit olursanız sakın şaşırmayın. Çünkü inanışa göre o, tanrı ‘Krişna’.

İntihar’ Takdir Gören Bir Eylem
Evet, intihar eylemi Hintlilerin inanışında günah kabul edilmiyor. Aksine, bu erdemli bir davranış olarak görülüyor. Ancak bu intihar eyleminin öncesinde, kişinin 3 gün oruç tutması gerekli. Ardından ise kendi seçtiği yöntem ile hayatına son verebilir. Bunu biz değil, Hindular söylüyor. 

Köpekle Evlendirilen Genç Kızlar

Yanlış okumadınız. Hindistan’da 7 yaşına gelmiş her kız köpekle evlendiriliyor. Bunun ardında yatan temel sebep ise; kızların evlenene kadar köpekler tarafından korunmasını sağlamak.

Bir Başlık Parası Geleneği: ‘Drahoma’

Düşündüğünüz gibi bir başlık parasından bahsetmeyeceğiz. Çünkü bilinenin aksine, Hindistan’da başlık parasını erkekler vermiyor. Bu işi üstlenen kadınlar oluyor. Tam da bu sebepten olsa gerek; aileler kız çocuk sahibi olmak istemiyor.

Dul Kalan Kadınların Yakılması Geleneği ‘Sati’
Sati için ürpertici bir gelenek olduğunu söyleyebiliriz. Bu geleneğe göre; eşleri ölen kadınlar, kendilerini yakıyorlar ya da başkaları tarafından yakılıyorlar. Bunu yaptıkları zaman ise; eşlerinin yanına gittiklerine inanılıyor.

Bu Ülkede Kurbağalar da Evlendiriliyor

Evet, bir başka Hindu inanışı: ‘Kurbağaların evlendirilmesi’. 🙂 Altındaki sebep ise çok özel bir şey değil. Yağmur tanrısı öyle istediği için yerine getirilen bir gelenek bu.

Erkek Çocukları Yüksek Bir Yerden Aşağıya Atılıyor
Şaşırtıcı bir başka gelenek daha. Hindistan’dan başka herhangi bir yerde rastlayamayacağınız bu gelenekte; 2-3 yaşındaki erkek çocukları, daha sağlıklı ve şanslı olacaklarına inanıldığı için yüksek yerlerden aşağıya atılıyorlar.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: