Çarpıcı Fotoğraflar İçin İpuçları

Harika Bir Fotoğraf Karesi İçin Değerli İpuçları
Çektiğimiz fotoğrafların daha kaliteli bir görünüme sahip olmasını hepimiz isteriz. Peki, etkileyici bir fotoğraf karesi için dikkat etmemiz gereken noktalar neler, gelin birlikte değinelim.

Elinizdeki Kamerayı Küçümsemeyin

İster telefon kamerası ister profesyonel fotoğraf makinesi olsun iyi bir fotoğrafçı, istediği takdirde kaliteli bir görsel yaratabilir. Yeter ki iyi bir görüş açısına ve birkaç tekniğe hâkim olsun. Kameranın türü ve kalitesi ne olursa olsun gerçek bir fotoğraf tutkunu için mesele keskin bir bakış açısında yatıyor. Ve unutmayın, en iyi kamera o an size eşlik eden kameradır.

Acele Etmeyin
Harika bir manzarayla karşı karşıyasınız ve gerçek bir fotoğraf aşığısınız. Aceleci davranıp hemen kameranıza sarılmanız kaçınılmaz. Ancak size önerimiz aceleci yanınıza yenik düşmemeniz olacaktır. Önce manzarayı, yani objeyi gözlerinizle tarayın. Kırpma işlemine gerek duymamak için kadrajınıza hangi alanları sığdırmak istediğinize karar verin. Ve ortamda var olan ışığı doğru kullandığınızdan mutlaka emin olun. Tüm bunların ardından dilediğiniz kadar kameranızın tuşuna basabilir, birbirinden güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Objeye Önem Verin

Obje, fotoğrafta yer almasını istediğiniz her şeydir. Ve iyi bir fotoğraf karesi elde etmek için kadrajınızın başrolü olan objeyi mutlaka öne çıkarmanız gerekir. Yani, bir masanın üzerinde duran elmayı çekerken, masayı mı yoksa elmayı mı öne çıkaracağınızı bilmeniz lazım. Kararınızı verdikten sonra seçtiğiniz objeye olabildiğince yaklaşmaya çalışın. Bu teknik, fotoğrafınızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Renklerin Canlılığından Faydalanın

Telefon ya da tabletinize indireceğiniz birtakım photoshop uygulamalarıyla fotoğraflarınızın renklerinde aşırıya kaçmadan düzenlemeler yapabilirsiniz. Fotoğrafın ışığını hafif arttırıp gölgelendirmek, kontrastı arttırmak daha kaliteli bir görünüm elde etmenize olanak sağlayabilir.

1/3 Kuralı
Ekranınızı hayali çizgilere bölerek üç eşit parçaya ayırmalısınız. Bu çizgiler doğrultusunda objenizi ortalamamaya özen göstermeniz gerek. 1/3 kuralına uymak, yani kadrajınızda yer alan objeyi sağ ya da sola yerleştirmek, elde edeceğiniz görsele daha fazla anlam yüklemekle birlikte kaliteyi de aynı oranda arttırmanıza yardımcı olacaktır.:)

Doğanın İçindeki Ritmi Görün

Fotoğraf çekerken ritim yakalamak bir diğer kural. Görselinizde dinginlik isteyebilir ya da belli bir hareket katmayı arzulayabilirsiniz. Her iki şekilde de düzenli ya da düzensiz ritim kullanmak tamamen sizin tercihiniz dâhilinde. 🙂

Tüm detaylara hâkim olduktan sonra farklı bakış açılarıyla yakalayacağınız birbirinden etkileyici kadrajlar elde edebilirsiniz. Her anınızın çektiğiniz fotoğraflar kadar büyüleyici olması dileğiyle… 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: