Çin’de “MULAN” Krizi!

Disney’in 1998 yapımlı klasik animasyon filminin canlı çekim uyarlaması olan Mulan, başrol oyuncusu Liu Yifei’nin geçtiğimiz yıl protestoculara sert müdahalede bulunan Hong Kong polisine destek verdiği için boykot ediliyor! Hong Kong, Tayland ve Tayvanlı aktivistler de insanlara filmi boykot etmelerini söylüyor.

Ünlü yıldız Liu Yifei, 2019 yılında protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla suçlanan Hong Kong polisini destekleyen açıklamalarda bulunduğunda, Mulan ile ilgili tartışmalar patlak vermişti.

İşte Bizim Mulan’ımız!

Mulan’ın Mart ayında sinemalara ulaşması planlanmıştı, ancak salgın nedeniyle birkaç kez ertelendi. 4 Eylül’de vizyona girmesinin ardından ülkede demokrasi yanlısı boykot başlatıldı. Pek çok Çin vatandaşı Liu’yu desteklerken, ülkesi için savaşan korkusuz genç bir kahramanın hikayesini anlatan film, Hong Kong’daki demokrasi yanlısı hareket tarafından protesto sembolü olarak kullanıldı.

Ağustos ayında, önde gelen Hong Kong aktivisti Agnes Chow ulusal güvenlik yasası kapsamında tutuklandığında, sosyal medya kullanıcıları onu “gerçek Mulan” ve “Mulan’ımız” olarak tanımlamıştı.

Chow ve diğer Hong Kong protesto liderlerine destek, son aylarda Tayland ve Tayvan’da genişledi ve genç aktivistler internette giderek daha fazla birleşti. Boykot, çevrimiçi ortamda giderek büyüyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: