Diş Macunu Demeyin Zehir Deyin!

Herkese merhaba.  Bu yazımda, hepimizin hayatında olan, günde en az iki kere ağzımızla temas eden diş macunlarının çeşitli zararlarından bahsedeceğim. Renk renk, desen desen olan, güzel kokulu ve ağız içine yayıldığı anda ferahlık hissi veren macunlar düşündüğünüz kadar masum değil.


Modern çağda artık çok sıradan bir kullanım malzemesi haline gelen diş macunları içlerinde sayısız kimyasallar barındırıyor. Ve esas tehlike, bu kimyasal maddelerin dişlerimizi fırçaladığımız esnada ağız içinde dağılıp, dil ve ağız mukozasından emilerek vücudumuza girmeleri.


Peki, nedir bu kimyasallar?
-Aşındırıcılar; Dikalsiyum fosfat, sodyum metafosfat, kalsiyum karbonat, silika, zirkonyum, silika veya kalsiyum fosfat.
-Temizleyici maddeler; Sodyum loril sülfat, sodyum N-Loril sorkoniset.
-Bağlayıcı maddeler; Sodyum karboksimetil selüloz, karajenen, ksantin sakızı, alginat.
-Nemlendiriciler; Gliserol, sorbitol ve proplen glikol.
-Aroma veren, tatlandırıcı ve renklendirici maddeler; Nane, yeşil nane, tarcın, wintergren, mentol.
-Koruyucu maddeler; Florür, alkol, triclosan, benzoart, formaldehit ve iki klorkifenol.

Çoğumuz, aldığımız diş macunlarını çevirip arkasında yer alan içindekiler kısmını okumuyoruz. Ağız ve diş sağlığı kuşkusuz çok önemli. Ama dişlerimizi korumaya çalışırken, vücudumuza aldığımız bu kimyasalları da göz ardı edemeyiz. Üstelik bu macunları çocuklarımız da kullanıyorsa! Kaldı ki, çocuklar için üretilen diş macunlarının birçoğunda, yukarıda yazdığım maddelerden fazlası tespit edildi.


Bu Maddelerden En Tehlikeli Olanı; Florür
Koruyucu madde adı altında geçen, dişlerimizin çürümesine engel olduğu bilinen Florür, suda çözünebilen bir zehir. Günlük yaşamımızda diş macunlarının yanı sıra, gargara, sakız, bir takım hazır gıdalar, bazı ilaçlar ve hatta şebeke suyunda bile karşımıza çıkan bir kimyasal. Florürlü diş macunlarının yutulmasıyla kalıcı diş renk bozukluğu, mide rahatsızlıkları, akut zehirlenme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Birtakım söylentiler, florürsüz macunlarla yapılan ağız bakımının hiçbir fayda sağlamayacağı yönünde. Ancak bu iddiayı doğrulayan herhangi bir bilimsel çalışma henüz ortaya atılamadı. Ve değerli Maviname okuyucuları, eğer size Florürlü macunların zararsız olduğunu iddia eden herhangi bir yazı veya yayına denk gelirseniz, lütfen bunlara itibar etmeyin. Çünkü ‘’Florür’’ apaçık ortaya konulduğu üzere bir zehirdir.


Peki, Bu Durumda Ne Yapacağız?
-Florürlü yiyecekleri, içecekleri ve florürlü diş macunları hayatınızdan çıkarın.
-Florürlü suları içmeyin ve yemeklerinizde kullanmayın. (Evinizdeki suların florür içerip içermediğini öğrenmek için suyun bir örneğini alıp, test ettirebilirsiniz. Bir başka çözüm önerisi ise bir su arıtma sistemi kurabilirsiniz.)
-Kendi diş macununuzu yapın. (Bunun için sizlere hazırladığım, ‘’Evde Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.)
-Organik ve doğal katkılı diş macunlarını tercih edin.
-Doğal bir madde olan ve kimyasal bir madde içermeyen misvak çubuklarını kullanın. (Bu tek başına yeterince ferahlık ve temizliği sağlamadığından günümüzde pek tercih edilmiyor ama organik bir macunla dişlerinizi fırçaladıktan sonra temizliğe yardım amaçlı kullanabilirsiniz. Böyle daha etkili olacaktır.)


Bu önlemlerle artık bilinçsiz bir şekilde kimyasal içerikli macunları kullanmaktansa daha doğal ve güvenilir ürünleri ve yöntemleri tercih ederek, ağız bakımınızı en sağlıklı ve doğal haliyle gerçekleştirebileceksiniz.

One thought on “Diş Macunu Demeyin Zehir Deyin!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: