EVDE DOĞAL DİŞ MACUNU NASIL YAPILIR?

Merhaba güzel insanlar  Son günlerde sıkça duyduğumuz o endişe verici soruna bir çözüm buldum. Günlük diş temizliği için kullandığımız diş macunlarının içerisinde var olan kimyasallarla ilgili birçok haber yapıldı. Zaten kullandığınız macunların arkasında yazan içindekiler bölümünde de bu kimyasalların isimlerini açıkça görebilirsiniz. Bunun yanında diş macununun zararları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, sizler için hazırladığım ‘’Diş Macunu Demeyin Zehir Deyin’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.


Şimdi dikkatinizi başka bir konuya çekmek istiyorum. Bu aralar sıklıkla üç diş macununun ikisinde bulunan bir kimyasal maddeden daha bahsediliyor. Şaşırtıcı bir şekilde ambalajlarda ismine yer verilmeyen ama macunun yapımında kullanılan o madde, ‘’Titanyum dioksit’’. Bu bilgi Fransa’da yapılan bir araştırma sonucu elde edildi. Hatta kansere yol açabilecek bu kimyasal maddenin ambalajlarda yer almaması bazı sivil toplum örgütlerinin de tepkisine neden oldu.


Biraz Düşününce…
Ben de bu bilgiyi edindikten sonra şöyle bir düşündüm. Madem üç diş macununun ikisinde kansere sebep olan bir madde yer alıyor ve bundan tüketici olarak hiçbirimizin haberi yok. O halde neden kendi macunumuzu kendimiz yapıp, onu güvenle kullanmayalım?
Ve uzun bir araştırma sonucu evde en kolay ve ulaşılabilir malzemelerle doğal diş macunu yapımını öğrendim. İşte, evde bembeyaz sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlayacak üstelik kansere neden olmayan o doğal diş macununun tarifi!


Öncelikle malzemeler
-Bentonit Kil (15 çay kaşığı)
-Karanfil Yağı (10 damla)
-Bitkisel Gliserin (Yarım çay kaşığı)
-Nane Yağı (Yarım çay kaşığı)
-İngiliz Karbonatı (3 çay kaşığı)


Hazırlanışı
İlk olarak Bentonit kil bazen iri taneli oluyor. Aldığınız kil eğer iri taneli ise onu havanda döverek un haline getirin. Ardından derin bir kap içinde bentonit kili ve karbonatı güzelce karıştırın. Bundan sonra karışımın içine sırayla yağları ve en sonunda bitkisel gliserini ekleyerek, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. İşte bu kadar. 
Yalnız şunu da belirteyim; hazırladığınız macunu cam bir kavanozda saklarsanız sizin için daha sağlıklı bir saklama yöntemi olacaktır. Saklama süresi ise maksimum 3 ay.


Artık hiçbir kimyasal maddenin olmadığı bu doğal mı doğal diş macununu güvenle kullanabilirsiniz. Meraklıları için Bentonit Kil ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdiğim ‘’Pürüzsüz Bir Cildin Anahtarı; Bentonit Kil’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.
Sağlıklı ve bembeyaz gülüşler artık sizindir. 

One thought on “EVDE DOĞAL DİŞ MACUNU NASIL YAPILIR?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: