Pürüzsüz Bir Cildin Anahtarı: Bentonit Kil

Sevgili Maviname severler. Hepinize merhaba 🙂 Bu yazımda sizler için son zamanlarda çok popüler hale gelen Bentonit Kil ile ilgili harika bilgiler ve öneriler hazırladım.

Bu bildiğiniz killerden biraz farklı. İlk önce şunu belirteyim; Bentonit deyince aklınıza ilk gelen şey ‘’detoks’’ kelimesi olmalı. Çünkü bu kilin en büyük özelliği vücutta biriken zararlı maddeyi sararak, vücudun dışına atması yani arındırmasıdır.

Çeşitli kullanım şekilleri mevcut. Ağız yoluyla alınarak tüketilebileceği gibi deri yoluyla da tüketilebiliyor. Her iki şekilde de vücutta yarattığı etki, hücrelerin içinde biriken zararlı maddeleri dışarı atmak. Ağız yoluyla alımı içilebilir bentonit kilin tüketilmesiyle olabilmektedir. Bu şekilde tüketildiğinde; mide rahatsızlıklarına, kolon hastalıklarına ve enfeksiyona iyi geldiği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Aynı zamanda saç için kullanıldığında da saçı temizlemeye yardımcı olup, kuru saç derisi, hasarlı ve mat görünümlü saçlar gibi sorunları gideriyor.

Ama ben bugün bentonit kilin, cilde olan faydaları üzerinde duracağım. Ve ciltte var olan sorunları gidermek için uygun görülen tüketim şekillerini anlatacağım.


Bentonit Kilin Cilde Olan Faydaları

Öncelikle Bentonit kili; güçlü negatif elektrik yükü sayesinde ciltte yaşlanmaya neden olan çoğu pozitif yüklü toksinleri mıknatıs gibi dışarı çeker. İçinde barındırdığı yararlı mineralleri cilde emdirir, oksijene yer açar ve cildi canlı, pürüzsüz bir hale gelir. Ciltte yağlanmayı engellediği için akne oluşumunu yok eder. Bentonit kilin içinde bulunan silis maddesi cildinizi yumuşacık yapar.

Bentonit Kil Maskesi Nasıl Hazırlanır?

İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca kil ve su. 3 yemek kaşığı bentonit kili metal olmayan bir kaba koyduktan sonra üzerine biraz su ilave edin. Kullanacağınız suyun miktarını kil, macun kıvamına gelene kadar göz kararı ayarlayabilirsiniz. Karıştırmak için kullanacağınız kaşığın da metal olmamasına özen gösterin. Çünkü metal, kilin etkinliğini azaltıyor. Bundan sonra dilerseniz içine birkaç damla hindistancevizi yağı damlatabilirsiniz. Karışımı istenilen kıvama geldikten sonra yüzünüze sürüp, en az yirmi dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
Bu uygulamayı haftada iki üç kez yapmanız halinde kesin sonuç alabilirsiniz. 

Bentonit Kil Banyosu Tarifi

Eğer bentonit kili ağız yoluyla tüketmeden vücudunuzdaki toksinleri atmak istiyorsanız, bentonit kil banyosu yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile tüm vücudunuzu radyasyondan ve zararlı toksinlerden arındırabilirsiniz.
Bunun için bir küvet dolusu suya iki su bardağı bentonit kili koyup, o suda en az bir saat dinlenmeniz yeterli olacaktır. Suyun içinde ne kadar kalırsanız etkisi o kadar iyi olur. Yani, hazırladığınız suyun içinde mümkün olduğu kadar çok dinlenmeye çalışın. Bu banyoyu haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Alternatif Kullanım Şekilleri
Bunlar dışında bentonit kili lapa halinde hazırlayarak vücudunuzda var olan yaralara veya egzamalı bölgelere sürebilirsiniz. Temas ettiği yere antibiyotik etkisi yapacağından, kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Bu teknik için de bir kaşık kil için üç kaşık su kullanarak karışımı hazırlayabilirsiniz.

Bentonit kili, diş sağlığı için doğal macun yapımında da kullanılıyor. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, ‘’Evde Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Orada bentonit kil ile diş macunu yapımını ayrıntılı bir şekilde anlattım.

Bu mucizevi kil ile ilgili dünya çapında yapılmış birçok araştırma mevcut. Burada sizler için derlediğim bilgileri ise bu araştırmaların ışığında hazırladım. Yani, okuduğunuz yöntemleri güvenle uygulayabilirsiniz. Yalnızca, şunu yapmanızda fayda görüyorum. Almış olduğunuz bentonit kili önce elinizin üzerinde veya kolunuzun iç kısmında küçük bir bölgede deneyin. Eğer orada herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmuyorsa tüm vücudunuza rahatlıkla kullanabilirsiniz. 🙂

Ve unutmadan, yazmış olduğum yöntemleri uygulayanlar aranızda varsa lütfen yorumlarda buluşalım. Sağlıkla kalın!❤

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: