Gerçek Dostluğun Hikayesi: “Fareler ve İnsanlar”

Defalarca Okumak İsteyeceğiniz Bir Kitap: ‘Fareler ve İnsanlar’

Bu yazımızda ‘Hangi kitabı okusam?’ diye düşünen kitap kurdu okurlar için tavsiye niteliğinde bir romandan bahsetmek istiyoruz. Usta isim John Steinbeck tarafından 1937 yılında kaleme alınan ve yazıldığı günden bu yana adından sıkça söz ettiren, yoğun ilgi toplayan bir roman ‘Fareler ve İnsanlar’. Hikâyenin sahip olduğu özgünlük ve samimiyeti göz önüne alacak olursak edebiyat dünyasında böylesine sağlam bir yer edinmiş olmasını doğal karşılayabiliriz.

İnsanın İnsan İle İlişkisi

Roman; birbiri ile zıt karakterde olan iki tarım işçisi arasındaki dostluğu ve beraber göğüsledikleri güçlüklerle dolu yaşamı ele alıyor. Kitaba başlarken; iri yarı, akıl sağlığı bozuk Lennie Small ve onun yol arkadaşı George Milton’un yaşamına da aynı anda adım atmış oluyoruz. Ve romanın işleniş biçimini düşündüğümüzde ‘Okuyucuları karakterlerin yaşamında tutsak ediyor’ dersek kesinlikle abartmış olmayız.

Yazarak Hissettirmek Bu Olsa Gerek

Modern dünya edebiyatının başyapıtları arasındaki yerini korumayı sürdüren romanda iki arkadaşın kurduğu hayal, okuyucuya ana tema olarak sunuluyor. Diledikleri şey ise; küçük bir çiftlik satın alıp orada huzur içinde yaşamak. Ancak çalışmak için gittikleri yerlerden Lennie yüzünden çıkan problemler sonucunda kovulmaları onları her seferinde huzurdan bir adım daha uzaklaştırıyor. Ve bu olayın devamlı tekrarlanması hayallerini gerçekleştirmek üzere para biriktirme çabalarının önüne bir engel olarak çıkıyor. Ne var ki bu olumsuzluklara rağmen beslemekten vazgeçmedikleri umut, sıkıntıları az da olsa yumuşatıyor. Aralarındaki dostluğa ve kurdukları hayale olan bağlılıklarını sürdürmeleri ise okuyucunun gözlerinin dolması için fazlasıyla yeterli oluyor.

İnsanın Toplum İle İlişkisi
Romanın yazıldığı yıllarda yaşanmakta olan küresel ve toplumsal olayların havası kurgu içinde fazlasıyla yerini bulmuş diyebiliriz. Başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede baş gösteren Büyük Buhran dönemi ve o dönemde insanların yaşadığı yoksulluk, çaresizlik, umutsuzluk romanın arka planını şekillendiriyor. Lennie ve George ise tüm bu yokluğun içinde küçük bir toprağa sahip olma hayaliyle oradan oraya savrulan umut dolu ancak bir o kadar umutsuz iki arkadaş olarak romanda karşımıza çıkıyor.

Bir Solukta Okunabilecek Kitapların Başında Geliyor

Robert Burns yazdığı bir şiirinde şöyle diyor: ‘En iyi planları farelerin ve insanların, sıkça ters gider.’ Tahmin ettiğiniz gibi Steinbeck, romanının ismi için ilhamını Burns tarafından yazılan bu dizelerden alıyor. Ve bu etkileyici kitap yalnızca 110 sayfa. Yani bir solukta okuyup bitirebileceğiniz türde bir kitap. Bambaşka hayatlara misafir olmak isteyenler için ‘Fareler ve İnsanlar’ romanının doğru bir tavsiye olduğunu söyleyebiliriz.
Keyifli okumalar… 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: