İngiltere’de Abartılı Photoshop Suç Sayılacak!

Son zamanlarda sosyal medya kullanıcıları tarafından en çok kullanılan uygulamalar arasında “Photoshop Uygulamaları” başı çekiyor. Neredeyse artık hiçbir fotoğraf shopsuz paylaşılmıyor.

Bireyleri rahatsız edecek derecede abartılı photoshop yapan kullanıcılara ceza uygulanabilmesi için İngiltere’de parlamenterlerden biri yasa teklifi hazırladı. Kabul edildiği takdirde abartılı photoshop yapan kullanıcılar şikayet edildiği takdirde suçlu sayılacak.

Gerçek Fotoğraflara Rastlamak Artık Oldukça Güç

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile kullanıcı sayısı giderek artan sosyal medya, bireylerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir platforma dönüştü. Sanal alemde gerçek olmayan hayatlar, insanları hayali bir dünyanın içinde gezinmeye davet ediyor. Bu dünyayı yaratmak için kullanılan araçların başında ise “Photoshop Uygulamaları” geliyor. Öyle ki artık gerçeği yansıtan bir fotoğrafa rastlamak oldukça güç.

Estetik Operasyonları Arttı

Sosyal medyada filtre kullanarak yüzünün şeklini bile değiştiren kullanıcılar var. Ancak bu filtreleri kullana kullana kişiler artık aynada gördüğü yansımasını da filtrelerdeki gibi değiştirmek isteyip, plastik cerrahların kapısını çalıyorlar.

İdeal Beden-Vücut Algısı Yüzünden Yeme Bozuklukları Baş Gösterdi

Sosyal medyada yaratılan ideal beden algısı, en başta gençleri etkiliyor. Söz konusu bedene sahip olabilmek için sağlığı tehdit eden yöntemlere başvuruyorlar. Bu da zaman içinde bir takım yeme bozukluklarını beraberinde getiriyor.

Artık tehlikeli bir boyuta ulaşan sosyal medya için başka ne gibi önlemler alınır bilemiyoruz ama İngiltere bu konuda ilk adımı attı. Fotoğraflarına Abartılı Photoshop uygulayan kullanıcılara yönelik yasa teklifi hazırlandı. Onaylanıp onaylanmayacağı işe merak konusu. Takipçisi olacağız. Bizde kalın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: