Senaryosu ile Sinemaseverleri Büyüleyecek 3 Film

Sinemaseverler İçin Etkileyici 3 Film Önerisi

‘Kült olan tüm filmleri izledim’ diyen, ‘Şimdi hangi filmi izlesem?’ sorusuyla boğuşan film canavarlarını buraya alalım lütfen. Çünkü size hemen hemen izleyen her insanı etkilemeyi başaran, sinemaseverleri ekrana kilitleyen 3 filmden bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

Yaratıcı Senaryosuyla İzlenmeye Değer Bir Film: ‘Görünmez Misafir’

Sonuna geldiğiniz zaman ağzınızı açık bırakacak, hayretlere düşmenizi sağlayacak İspanya yapımı gizem/suç türünde bir film. Bu etkiyi ise senaryosunun yaratıcılığı ile sağlıyor. Film; varlıklı bir iş adamının, sevgilisinin ölümü üzerine cinayet şüphelisi haline gelmesiyle başlıyor. Söz ettiğimiz bu olayın ardından yaşananlar ise tam bir serüven. Senaryoyu yaratan ve aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturan Oriol Paulo’nun, filmi 1 saat 46 dakika gibi kısa bir zaman diliminde ele almış olması izleyicinin gözünü korkutmamayı başarıyor. 2016 yılında gösterme girmiş olan filmin IMDb puanı ise 8,1. Yani, izlenmesi gereken filmler listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor.

Tekrar Tekrar İzlemek İsteyeceğiniz Tatta Bir Film: ‘The Ballad of Buster Scruggs’

Western türü ve temalarını yapımlarında ustaca işlemeyi başaran bir ikili, ‘Coen Kardeşler’. Tanıyanlar için bu ismi duymak, filmi izlemek için yeterli bir etken olabilir aslında. Ancak biz biraz daha değinmek istiyoruz. Sinemaseverleri büyülemeye kaldıkları yerden devam eden kardeşler, The Ballad of Buster Scruggs adlı ABD yapımı film ile izleyicilerini 2018 yılında buluşturdu. Yaklaşık 2 saat 10 dakika süren ve son yapımları olan bu filmin içeriğinde ise birbirinden farklı ve etkileyici hikâyeleri işlediklerini görüyoruz.

Altı Büyüleyici Hikâyeye Ev Sahipliği Yapıyor

Filme adını veren ilk hikâyede Buster Scruggs adında kan dökmeyi seven bir adamın hikâyesi anlatılırken diğer beş hikâyede bambaşka konular işleniyor. Özetle değinecek olursak; kolları ve bacakları olmayan bir gencin ve onunla ilgilenen bir adamın sanat hayatı, bir kovboyun banka soygunu macerası, altın arayıcısı olan Tom Waits’in geçirmekte olduğu saatler, Alice isimli genç bir kızın hayatta kalma çabası, farklı milletlerden gelen birkaç kişinin at arabası yolculuğu şeklinde sıralayabiliriz. Altın Osella Ödüllerinde En İyi Senaryo Ödülü almış olması takdiri hak eden bir film olduğunu kanıtlar nitelikte. Eğer izlemediyseniz ilk işiniz bu filme 2 saatinizi ayırmak olmalı. 🙂

İkiden Fazla Ödüle Layık Görülmüş Bir Film: ‘İçinde Yaşadığım Deri’

İspanya yapımı bir film daha. Film, yeni bir insan derisi yaratmaya karar veren psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın ve onun kobay olarak seçtiği gizemli bir insanın etrafında şekilleniyor. Filmin sonuna geldiğinizde gözlerinizi yaklaşık iki dakika ekrandan alamıyorsunuz. Çünkü izleyicide bıraktığı etki hayli güçlü. ‘Tarantula’ adlı kitabın uyarlaması olan bu yapımın senaristliğini Pedro Almodovar, Agustin Almodovar ve Thierry Jonquet gibi isimler üstlenirken yönetmen koltuğunda ise Pedro Almodovar oturuyor. Senaryo için 3 zihnin bir araya gelmiş olması ise beklentiyi fazlasıyla arttırıyor. İyi haber şu ki; film, bahsettiğimiz bu çıtanın üstüne çıkmayı fazlasıyla başarmış.

Bir başka ‘film önerisi’ yazımızda görüşmek dileğiyle… 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: