SOSYAL MEDYA HASTALIKLARINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital araçların yaygınlaşması kaçınılmaz oldu. Sosyal medya, hem kolay ulaşılabilir olması hem de bireylerin yeni bir kendilerini ifade etme şekli bulması sebebiyle çocuk, yetişkin, genç, yaşlı hemen hemen herkesin sahip olduğu bir araç haline geldi.

Her şey güzel, eğlenceli gidiyor evet. Bunu kabul edebiliriz. Ama bu sınırsız kullanım ve sanal dünyanın gerçeklikleri içinde gözden kaçırdığımız çok tehlikeli bir şey var. Sosyal medya hastalıkları!

Bu hastalıkların en yaygın görünenleri hakkında bir yazı hazırladığım için (Sosyal Medya Kullananlarda En Sık Görülen 12 Hastalık) burada onlara değil, onlarla baş etme yollarına değineceğim.

İnternet Avuçlarımızın İçinde…

2000’lerin başında işyerlerinden evlere taşınan internet, şimdilerde avucumuzun içine kadar yerleşti. Bilgisayar bağımlılığı yerini mini ekranların bağımlılığına bıraktı. Bir birey olarak bağımlı olduğumuzu kabul etmek epey zor. Ama ne kadar inkâr etsek de günümüzde artık en az alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı kadar tehlikeli bir bağımlılık var. Sosyal medya bağımlılığı! Ve ne yazık ki bu bağımlılık, kötü sonuçlar doğuran hastalıklara yakalanmamıza sebep oluyor.

Peki, bu hastalıklardan korunmamız için ne yapmamız gerek? Veya korunmak mümkün mü? Bunun cevabı ‘’Evet!’’

Ama küçük bir ayrıntıyla!

Bağımlı olduğunuzu fark etmeniz ve bunu iyileştirmek için bir şeyler yapmak istemeniz çok önemli. Bunu fark ettiğinizi ve artık bu duruma engel olmak için harekete geçmek istediğinizi varsayarsak…
İşte almanız gereken önlemler!

1)AKILLI TELEFON ORUCU

Birkaç haftalığına sosyal medya hesaplarınızı kapatıp, bu durumun sizde nasıl bir etki yarattığını gözlemleyin. Telefonunuzu yalnızca arama yapmak için kullanmaya özen gösterin.

2)KENDİ HAYATINIZA ODAKLANIN

Aslında bu durum, akıllı telefonunuzla ilişkinize ara verdiğinizde kendiliğinden gelişecektir. Sosyal medyalarınız artık olmadığı için büyük bir boşluğa düşecek ve hayatınıza odaklanmak zorunda kalacaksınız. Bu süreçte, önceki günlerde zamanınızın büyük çoğunluğunu ekran önünde geçirerek harcadığınızı fark edeceksiniz.

3)TELEFONLA FOTOĞRAF ÇEKMEYE SON

Kendinize maddi durumunuzun izin verdiği ölçüde uygun bir fotoğraf makinesi alın. Artık gittiğiniz yerlerde fotoğrafları bu makineyle çekin. Daha sonra o fotoğrafları bir fotoğrafçıda çıkartıp, onlara dokunmanın keyfini çıkarın. Eğer, gittiğiniz yerde fotoğrafları telefonla çekerseniz onu hemen paylaşmak isteyeceksiniz ve bu isteğe engel olamazsanız da sosyal medyanıza geri dönmek zorunda kalacaksınız.

4)PLAN YAPMA ZAMANI

Sabah kalktığınızda gününüzü mutlaka planlayın ve bu plana uymaya çalışın. Böylece her anınızı dolduracak bir aktivite ayarlamış olacaksınız. Aksi halde anlarınızda boşluk yaratıp, bu boşluğu da yeniden sosyal medya ile doldurmaya çalışabilirsiniz.

5)HAREKETE GEÇİN

Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu süreçte açık havada düzenli yürüyüşler yapmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem bol oksijen alırken, zihninizi açık tutabilecek hem de kendinizle baş başa kalıp, çevrenizi de gözlemlemeye başlayacaksınız.

6)HOBİ EDİNİN

Mutlaka sizi geliştireceğini ve eğlendireceğini düşündüğünüz, kendinizi toplum içinde daha iyi ifade etmenizi sağlayacak bir hobi edinin. Böylece dünyaya farklı pencerelerden bakabilmeyi başarabilir, bu özelliğinizle de kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi ve değerli hissedebilirsiniz.

7)KİTAP OKUYUN

Kitap okumak için özellikle zaman ayırın. Eğer okumayı sıkıcı buluyorsanız, film izleyin. Ama filmi kesinlikle telefondan izlemeyin. Bu süreçte telefondan olabildiğince uzak duruyoruz. 

8)İNTERNET PAKETİNİZİ AZALTIN

Bunu yaparsanız, paketiniz hemen tükeneceğinden zaten interneti kısıtlı kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu da hem cebinize hem ruhunuza hem de bedeninize yarar. 

Evet, gördüğünüz gibi bağımlılıktan kurtulmak için yapmanız gerekenler, neredeyse yaşam şeklinizi değiştirecek eylemleri beraberinde getiriyor. Aslında burada yazdığım her şey normalde yapmamız gereken, hayatın ta kendisidir. Ama ne yazık ki, düştüğünüz her soru, her boşluk, her rahatsızlığın sebebi bu bağımlılığa dayanıyor.

Tüm bunları yaptıktan sonra bence sosyal medyaya geri dönmek istemeyeceksiniz ama dönseniz bile artık onu çok daha kontrollü kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabi zaman içinde bu yeniden bağımlılığa dönüşür mü bilemem. Tedbirli olmakta fayda var.

E ne diyorsunuz, var mısınız kendinizi bulmaya? 🙂

One thought on “SOSYAL MEDYA HASTALIKLARINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: