Türk Kahvesinin Yanında Neden Su İçeriz?

Merhaba sevgili Maviname ailesi. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan, ülkemizde yetişmediği halde bir ‘Türk Kültürü’ haline gelen Türk kahvesinin seveni çoktur. Bunu hepimiz biliyoruz. 🙂 İki kişiden birinin olmazsa olmazı haline gelen, tadıyla, kokusuyla ve kendine has içme adabıyla vazgeçilmezimiz haline gelen Türk kahvesi… Ülkemizde içilmeye başlandığı ilk yıllardan bu yana Türk kahvesinin yanında mutlaka bir bardak su ikram edilir.

Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Neden Türk kahvesinin yanında su ikram edilir? Hadi, öğrenelim!

O Bir Türk Geleneği…

2013 yılında UNESCO tarafından, ‘’Somut Olmayan Kültürel Miras’’ listesinde yerini alan Türk kahvesi, ülkemize girdiği ilk yıllardan bu yana ‘’Türk Geleneği’’ halini almıştır. Hepimizin bildiği gibi, yıllardır değişmeyen bir ikram şekli var. Küçük bir tepside, kahveye eşlik eden bir bardak su ve küçük, tatlı bir yiyecekle gelir önümüze. Bu, bazen bir gül lokumu bazen de bir çikolata olabiliyor.  Bu tatlı yiyecekler kahvenin damağımızda bıraktığı acı tadı gidermek için ikram edilir.

Su için ise ortaya atılan birkaç sebep bulunuyor. Öncelikle eskilerden beri halk ağzı ile anlatılmış olan misafirin aç olup olmadığını anlama hikâyesini anlatalım.

Osmanlı döneminde…

Eve gelen misafire Türk kahvesinin yanında suyu, misafirin aç olup olmadığını anlamak için ikram ederlermiş. Eğer kişi kahveden önce suyu içerse onun aç olduğunu düşünüp, hemen sofra kurarlarmış. Yani öyle aç mısın tok musun diye sormak yerine böyle tatlı bir yöntem geliştirmişler. 🙂

Ama İşin Bir De Bilimsel Kısmı Var

Kahvenin içinde ‘’Oksalat’’ adıyla bilinen bir madde var. Bu madde böbrekler tarafından zor süzülebilen bir madde olduğu için, arkasından bol su içilmediği takdirde böbreklerde birikip, taş oluşmasına sebep oluyor. Bir de kahvenin idrar söktürücü özelliği var. Yanında mutlaka bir bardak su içilmesi, hem vücutta oluşacak su kaybını hem de oksalatın böbreklerde birikerek taş oluşturmasını engeller.

Öte yandan kahvenin içildikten sonra ağız içinde bıraktığı tortuyu da temizlemesi açısından tercih ediliyor. Böylece su ile birlikte içilen kahvenin keyfi de artıyor. J Bu arada merak edenler için, Türk kahvesinin yararlarını ayrıntılı bir şekilde anlattığım, ‘’Türk Kahvesi Deyip Geçmeyin’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Ayrıca kahve severleri de yorumlara bekliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Kahveyle aranız nasıl? 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: