Efsane Gemi Titanik Neden Battı?

Titanik’i duymayanınız yoktur filmlere konu olmuş bu efsane lüks yolcu gemisi neden battı gelin hep birlikte gözatalım..

Atlantik okyanusunun buzlu sularında batan Titanik gemisi gerçek bir trajedidir. Geminin neden battığı ile ilgili hala birçok söylenti vardır ama en kanıt bulmuş iddia bir buzdağına çarpmasıdır.

Titanik buzdağına çarparak batan tek gemidir, günümüzde bir geminin buz dağlarıyla karşılaşma ihtimali daha yüksek olmasına rağmen. Buzdağı yalnızca 30 saniye önce farkedilse gemi batmayacakmış.

Gemideki filikaların sayısı geminin alabileceği kapasitenin çok altındaydı ve gemi batarken filikalar alabileceği yolcu sayısının çok altında dolduruldu. Bu yüzden yolcu sayısının küçük bir bölümü tek kurtarılabildi.

Zenginler her zamanki gibi kendi canlarının derdine düşmüştü. Tabi yaşaması gereken varlık değil ,varedilen paraydı! Titanik filminde gemi batarken çalan müzisyenler senaryo değildir gerçekten de ,insanlar sakinleşsin diye enstrümanlar çalınmış.

Geminin batması 2 saat 40 dakika sürmüş nedeni ise gemi mühendislerinin kendilerini feda ederek gemiyi çalışır halde tutmaları.

Titanik enkazını bulmak tam 73 yıl sürmüş ve 20 yıl içerisinde demir yiyen bakterilerin türemesi nedeni ile dev gemiden eser kalmayacağı söylenmektedir.

Geminin maliyeti filme ayrılan bütçeden daha düşüktür .

Titanik, olması gereken yolcu sayısından bir eksik yola çıkmıştır ve o eksik Türk bir doktordur.

Titanik ile ilgili en merak edilen ise hafızalarımızda yer edinen filmdeki aşkı gerçek mi?

Maalesef Rose ve Jack aşkı şahane bir kurgudur.

15 Nisan 1912’de batan gemide 1513 kişi yaşamını yitirdi .

Thomas Andrews’in baş mühendisi olduğu gemi döneminin en büyük mühendislik harikasıydı ve onun için batmaz deniliyordu.

Titanik faciası yalnızca bir buzdağından kaynaklı değildi. Onu aşırı hırs ve aşırı ego batırdı.

Titanik aşırı güvenin getirmiş olduğu sorumsuzluk yüzünden battı ve tarihten silinmeyecek bir facianın izi kaldı. Kurtarma botları bile gemi batmaz dendiği için az tutuldu.

Aslında gemi gerçekten batmayacak şekilde tasarlanmıştı ve mühendislerin güveni geminin alt kısmından geliyordu . Gemi batmazdı çünkü alt kısmı birbirinden yalıtılmış odalar şeklinde tasarlanmıştı. Ancak yalnızca bir odanın şu almasıyla bütün denge bozuldu.

Sevgili okurlar aslında bu hikaye hepimizin ders alması gereken bir hikayedir. Aşırı güven, her zaman yanıltır. Yapılması gereken tek şey en iyisini yapmaya çalışmak ve onu korumaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: