Her Sanatseverin Bilmesi Gereken 6 Önemli Eser

Yıllar Boyu Önemini Korumayı Başaran Resim Sanatı

Pek çok sanatçının fikirlerini ifade etme aracı olarak resim sanatını tercih ettiğini biliyoruz. Peki ama nedir bu resim sanatı? Yıllardır tüm dünyanın kucakladığı ve farklı yorumlar ile dillerde dolaşan önemli sanat eserleri nelerdir? Gelin tek tek değinelim.

40.000 Yıllık Geçmiş

Resim için; birtakım fikir ve duyguların ya da doğada var olan görünüşlerin düzlemler üzerine yansıtılmasıyla ortaya çıkan bir sanat türü diyebiliriz. Bu sanatın doğuşu ise binlerce yıl öncesine dayanıyor. Fransa’daki Paleolitik çağdan kalma Lascaux mağarasında yer alan ve 40.000 yıllık geçmişe sahip olan çizimler dünyada var olan en eski resimler olarak biliniyor. Buradaki çizimleri, hayvan figürleri ve av sahnelerinin resmedildiği figürler olarak adlandırabiliriz. Bahsettiğimiz Paleolitik çağda çizgiyle başlayan resim sanatı zaman içinde farklı kalıplara bürünerek kendine yer edinmeye devam etmiş.

İpek Tüccarı Francesco del Giocondo’nun Eşi ‘Mona Lisa’ ve Da Vinci

Mona Lisa denilince akla ilk gelen Leonardo da Vinci tarafından resmedilen tablo oluyordur muhtemelen. Matematik, astronomi, mimari gibi alanlarda da yetkinliği olan Da Vinci’nin en önemli eseri olarak ele alabiliriz bu tabloyu. 16.yy’da, üç yıl içinde tamamlanan resim bir ipek tüccarının eşi olan Lisa’nın siluetini yansıtıyor. Ünlü resim yıllardır Louvre Müzesi’nde sergilenmekte ve sanatseverler için ilgi odağı olmayı hala başarıyor.

Yıldızlı Gece- Vincent Van Gogh

Bir diğer ünlü tablo ‘Starry Night’. Hollandalı ressam Van Gogh tarafından ustalıkla yaratılan tablo, barındırdığı parlak renkler sayesinde bizleri impasto tekniğiyle tanıştırıyor. Ve sonuç olarak üç boyutlu niteliğe sahip bir eserle karşı karşıya getiriyor biz sanatseverleri. 10 yıl içinde 2000’den fazla eser üreten sanatçının bu tabloyu akıl hastanesinde kaldığı dönemlerde resmettiğini de belirtmeden geçmeyelim. ‘Yıldızlı Gece’ eseri uzun süredir New York’ta yer alan Museum of Modern Art’ta sergilenmeye devam ediyor.

Dünyanın En Pahalı Tablosu ‘Çığlık’

Norveçli ekspresyonist (dışavurumcu) ressam Edvard Munch, genellikle ruhsal konuları işlediği eserleri ile ön plana çıkan bir sanatçı. 1893 yılında resmetmeye başladığı ‘Çığlık’ adlı tablosu ise en ünlü eseri diyebiliriz. 119,9 milyon dolar gibi yüksek bir satış fiyatına sahip olan bu esere sanat tarihinde ‘Boğuntu’ ismiyle de rastlayabilirsiniz. ‘İntihar düşüncesinin renkler yardımıyla somutlaştırılması’ olarak adlandırabileceğimiz söz konusu tablo 19.yy’dan bu yana Norveç’teki Oslo National Gallery’de sergilenmeye devam ediyor.

İnci Küpeli Kız- Johannes Vermeer

Ressam Vermeer’in ölümünden 200 yıl sonra keşfedilen, hepimizin görmeye aşina olduğu bir eser ‘İnci Küpeli Kız’. Tabloya yansıyan görsel ise; Müslümanların kullandığı türde bir başörtü takıp kulağındaki inci küpesiyle karşımıza çıkan Avrupalı genç bir kız. Bu ünlü eserin pek çok yerde ‘Hollandalı Mona Lisa’, ‘ Kuzeyin Mona Lisa’sı’ olarak anıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Söz konusu tablo Hollanda’nın Lahey kentinde yer alan Maurithuis müzesinde 20.yy’ın ilk çeyreğinden bu yana sergilenmeye devam ediyor.

Venüs’ün Doğuşu- Sandro Botticelli

İtalyan ressam Botticelli tarafından 15.yy’da resmedilen ‘Venüs’ün Doğuşu’, Rönesans sanatının en fazla öneme sahip tablolarından biri. Tabloda seks, arzu ve aşk tanrıçası olan Venüs betimleniyor. Ünlü ressamın tuval üzerine tempara yardımıyla çizdiği tablo günümüzde Floransa’da yer alan Uffizi Gallery’de sergileniyor.

Puantilizm Tekniğinin Ustasına Ait Bir Tablo: ‘Bir Pazar Öğleden Sonrası’

Sözünü ettiğimiz sanatçının ismi Georges Seurat. Puantilizm (noktacılık) tekniğinin öncülerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Fransız ressamın 2 yıl içinde tamamladığı ‘A Sunday Afternoon’ tablosu bu tekniğin ustaca işlendiğini bizlere gösteriyor. Grande Jatte adasında yer alan çimenlik bir alanda dinlenen insanların resmedildiği tablo renklerin işlenişi açısından adeta görsel bir şölen. Resme yansıtılan insanların sahip olduğu birbirinden farklı ruh hali ise tablonun ana temasını oluşturuyor. Optik ve renklerin çok detaylı işlendiği tablo bugün, Art İnstitute of Chicago’da sergilenmeye devam ediyor.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: