Sonbahara Girerken Bu Besinleri Mutlaka Tüketin

Bağışıklıkların zayıf düştüğü ve virüsün kol gezdiği şu dönemler mevsim geçişi ile birlikte sağlığımızı daha fazla tehdit eder hale geldi. Peki söz konusu tehdidin etkisini en aza indirmek için neler yapmalı? Hangi besinleri tüketmeye özen göstermeli? Cevaplara bu yazımızda siz okuyucularımız için kısaca değindik.

Tarhana

Buğday unu, yoğurt, maya, domates, soğan, biber gibi çeşitli sebzeler ve dereotu, nane gibi otlar ile birlikte yoğurularak elde edilen tarhana pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Dileyen çorbasını yapıp içebilir, dileyen tarhanadan cips yapıp afiyetle tüketebilir. Tamamen tercihe bağlı. 🙂

Ayva

Kabızlığa, öksürüğe ve daha pek çok fiziksel probleme deva olan ayva; sonbahara girerken bağışıklığı güçlü tutmak adına tüketilmesi önerilen besinler arasında.

Ceviz

Kollesterolu düşürmesiyle bilinen ceviz her gün bir avuç tüketildiği takdirde kalp krizi riskini de en aza indiriyor. Fiziksel enerji kaynağı olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Nar

Tansiyon dengeleyici bir özelliğe sahip olan nar, kalp için de çok faydalı. Bunun yanında, içeriğinde bol miktarda antioksidan madde taşıdığı için hastalıkların tedavisinde aktif rol oynayabiliyor.

Lahana

Buharda pişirilip tüketilen bir Brüksel lahanası için tam anlamıyla antibiyotik diyebiliriz. Bol miktarda demir kaynağına sahip olan lahana, bağışıklığın güçlenmesinde çok etkili bir sebze.

Karnabahar

Antikanserojen özelliğe sahip olan karnabahar, lif ve B vitamini yönünden oldukça zengin. Hafızayı güçlendirmek isteyenler için önereceğimiz besinlerin ilk sırasında yerini alıyor.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: