Evlat Sahibi Olmanın Önündeki En Büyük Engel: Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi

Ne yazık ki kabaca kısırlık olarak tanımladığımız infertilite, korkunç sonuçlara yol açan ciddi bir problemdir. Korkunç sonuçlar diyoruz çünkü boşanma olayına kadar giden bir gerçeklik olarak bazılarımızın hayatlarında ne yazık ki.

Kısırlık (İnfertilite) Nedir ?

Çiftlerin düzenli ilişkiye girmesine rağmen 1 yıl içerisinde gebelik gerçekleşmemesi olarak tanımlanır. Bu süre, yaşı daha genç olan çiftlerde daha uzun olabilir.

Durum ne kadar ciddi?

Dünya sağlık örgütü verilerine göre Türkiye’de 10-20 arasında olan oran dünyada yaklaşık yüzde 15’tir. Her 7 çiftten birini etkileyen kısırlık, dünyada 80 milyondan fazladır. Türkiye’de de durum hiç iç açıcı değildir.

İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri :

Işık,hareketsiz yaşam, endüstriyel beslenme alışkanlığı, geç yaşta çocuk sahibi planları yapmak ve tabiki sigara kullanımı kısırlığın hızla artmasında en büyük nedenlerdir.

Erkeklerde kanal tıkanıklığı, sperm yapısındaki bozukluklar ve ergenlik döneminde geçirilen kabakulak önemli nedenlerdendir.

Kadınlarda ise tüp tıkanıklığı, yumurtlama bozukluğu, erken menopoz ve düzensiz adet en belirgin nedenlerdir.

İnfertilite (Kısırlık) ve Tüp Bebek Tedavisi

Alanının başarılı isimlerinden Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu çocuk sahibi olmanın önündeki en büyük engel kısırlıkta, tüp bebek tadavisinin önemini anlatıyor.

Tahaoğlu, kısırlıkta erkek ve kadın oranı yarı yarıya olduğu halde tüp bebek tedavisindee infertilite nedeni erkeğe bağlı olsa da tedavi sürecinin büyük oranda kadınlar üzerinde yürütüldüğünün altını çizdi.

Doç. Dr. Ali Emre Tahaoglu, Maviname’ye Kısırlık Tedavisini Anlattı!

Tüp bebek tedavisinde ilk basamak olan yumurtaların gelişmesi ve çatlamasının gerçekleştirilmesi için kadınlarda, nedene yönelik bireyselleştirilmiş farklı tedaviler uygulanır. Doğal menstruel döngüden farklı olarak çok sayıda yumurta geliştirilmesi amaçlanır ve süreç yumurta toplama ve ardından gelen işlemlerle devam eder.

Bu tedavi süreci başarılı ya da başarısız olsun kullanılan ilaçların süresi kısadır.

Tüp Bebek İlaçları Kansere Neden Olur Mu?

Çiftlerin özellikle ilaçlara maruz kalan kadınların aklına gelen en önemli sorulardan biri de kullanılan doğal döngüye göre fazla hormona neden olan bu ilaçların uzun dönemde kansere neden olup olmadığıdır.

Bu konu hakkında yakın zamanda tıp literatürüne yazılmış makaleleri inceleyerek bir sonuca vardığını söyleyen Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu, konuyla ilgili belirsizliklerin çok fazla olduğunu söylerken doğasında infertilite olan kadınların zaten kanser riskinin daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

Yapılan araştırmalar sonucu yumurtalık,meme ,rahim ve rahim ağzı kanserlerinde ilaçların etkisi gözlemlenmemiştir.

Doç. Dr Tahaoğlu, “Kısırlığa karşı umudunuzu yitirmeyin. Tüp bebek tedavisi hızla ilerliyor” derken hastaneye gitmekten çekinen erkeklere de sesleniyor. “Bu bir erkeklik, adamlık problemi değildir.”

Kısırlıktan Korunma Yolları Nelerdir?

*En önemlisi sigarayı bırakmak.

*Alkol alışkanlığını bırakmak, uyarıcı ve uyuşturucu maddeler kullanmamak.

*Sıcak uygulamalardan kaçınmak.

*Hormonlu besin maddeleri.

*Çalışma ortamındaki zararlı maddelerden uzak durulması.

Çocuk sahibi olmak her ebeveynin hakkıdır. Annelik ve babalık duygusunu tatma imkanınızı kendi ellerinizle yok etmeyin. Kısırlık bir kadınlık ya da erkeklik sorunu değildir. Bir sağlık sorunudur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: