Kaliteli Bir Fotoğraf İçin Doğru Işık

Fotoğrafın Işıkla Uyumu

shallow focus photography of string lights

Amatör & profesyonel tüm fotoğrafçıların bildiği bir şey varsa o da ışığın fotoğraf için ana unsur olduğudur. Peki, bahsettiğimiz bu önemli etken kaynağı olan ışığın doğru kullanımı mümkün mü, gelin cevabına detaylarıyla birlikte değinelim.

Işığın Yönü

focused young man taking picture of morning scenery on smartphone

Fotoğrafınızda dramatik bir etki yaratmak istiyorsanız ortamda var olan doğal ışığın yönünü görebilmeniz gerekir. Bu ışığın yönünü seçebildiğiniz takdirde görselde yaratmak istediğiniz gölgenin yönünü de belirlemiş olursunuz. Kısaca, ışığın yönü ile gölge arasındaki ters orantıyı dikkate almak daha bilinçli fotoğraf çekmenize yardımcı olabilir.

Işığın Niteliği

asphalt dark dawn endless

Eğer yumuşak bir ışık yakalamak istiyor ve görselinizi bu nitelikte oluşturmayı düşünüyorsanız gündoğumu ya da günbatımından yarım saat önce çekiminizi yapmalısınız. Ancak kullanmak istediğiniz sert bir ışık ise, kadrajlarınızı gün doğumundan hemen sonra oluşturmanız daha yerinde olacaktır.

En Büyük Işık Kaynağı Güneş

brown and green grass field during sunset

Fotoğrafçıların kullanmayı sevdiği ışık kaynağı olan güneş, en iyi görsellerin oluşumunda fazlasıyla büyük bir öneme sahip. Ancak yanlış değerlendirildiği takdirde rahatsız edici bir fotoğraf elde etmek kaçınılmaz olabilir. Yapılması gereken, birkaç teknik yardımıyla daha özenilmiş kareler elde etmek. Peki, nedir bu teknikler? Gelin tek tek değinelim.

Cephe Işığı

man holding and capturing images around him

Bahsettiğimiz tekniklerden ilki, ‘Cephe Işığı’. Ve bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken, ışığı objenizin her yanı aydınlık olacak şekilde ayarlamak. Yani, ışığı kameranın arkasına almak. Bu teknik sayesinde derinliği olmayan ve her noktasına netliğin hâkim olduğu kareler yakalayabilirsiniz. Doğru renkler almak için cephe ışığı kullanımını rahatlıkla tavsiye edebiliriz. 

Yanal Işık

woman sitting in dark room against glowing projecting machine

Bir diğer ışık türü, ‘Yanal Işık’. Bu yöntemi, görselde yer alacak objenin sağ ya da sol tarafına düşen ışık olarak tanımlayabiliriz. Amacı ise kadrajda gölgeler oluşturarak hareketli bir görsel elde edebilmek. Kullanımı kolay bir türdür ve genel olarak iyi sonuçlar alınır.

Ters Işık

afterglow art backlit bokeh

Üçüncü türün ismi, ‘Ters Işık’. Bu yöntemde ışığı objenin arkasında tutarak derinlik yakalamak amaçlanıyor. Bu teknikte obje üzerinde elde edilen kontrast oldukça fazladır. Ve derinlik hissi yakalanır. Ayrıca en dramatik form olan ‘ters ışık’ yönteminin sıklıkla portre çekimlerinde kullanıldığını da belirtmemizde fayda var.

Tepe Işığı

down angle photography of red clouds and blue sky

Dördüncüsü ise, güneşin en tepede olduğu an (öğle vakti) yakalanan ışık türü, ‘Tepe Işığı’. Bu teknikle yapılan çekimde ışık kaynağı, söz konusu kadrajda yer alan objenin üzerine yoğunlaşır. Ancak ne var ki bu yöntem, diğer aydınlatma türleri arasında en az fotojenik olanıdır. Dolayısıyla kullanımını pek tavsiye etmiyoruz.

unrecognizable female photographer taking photos and reflecting in rear window

Sonuç olarak; iyi bir fotoğraf karesi oluşturmak için ışığın niteliğini ve yönünü doğru belirlemeniz gerekir. Fotoğraf sanatının ana hususu olan ışığa gereken önemi verdiğiniz takdirde muazzam bir fotoğraf galerisine sahip olmanız mümkün olacaktır. 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: