Müzik Sanatı Hakkında İlginç Bilgiler

Müzik Hakkında İlginç Bilgiler
Sanatın ses kullanılan hali olarak adlandırılan müzik, eski çağlardan beri yaşamımıza ritim katmaya devam ediyor. Bu ritim, kimi dinleyicide merak uyandırıyor ve zihnin birtakım bilgilere doğru sürüklenmesine sebep oluyor. Bizler bu yazımızda siz değerli sanatseverlerin müzik ile alakalı hissettiği bilgi açlığına çare olabilmek adına az bilinen gerçekleri listelemeye çalıştık. Gelin tek tek değinelim. 🙂

Müzik Dinlemek Spor Sırasında Performansı Arttırıyor

confident athletic woman with bicycle on countryside road

Brunel Üniversitesi temelinde yapılan araştırmalar, spor yapılan zaman dilimi içinde müzik dinlemenin fiziksel aktiviteyi arttırdığını öne sürüyor.
Müzik, Bir Çiçeğin Daha Hızlı Büyümesini Sağlıyor
Penn State Üniversitesi’nde yürütülen çalışmaların sonucu, tür fark etmeksizin herhangi bir müziğin bitkilerin gelişimine fayda sağladığını gösteriyor. Nedeni ise, müziğin etrafa yaydığı titreşimler. Yani bitkilere iyi gelen şey; sesin içeriği değil, kendisi.

Silah Olarak Kullanılan Müzik
İngiliz Donanma yetkilileri, Aden Körfezi’nden geçecek Somali ticaret gemilerini engellemek için, korsanlara Britney Spears’in şarkılarını dinletmeyi tercih ediyorlarmış. Sebebini ise, korsanların batı kültürüne ait müziklere tahammül edememeleri olarak açıklayabiliriz.

Mozart’ın Ölmeden Önce Kurduğu Cümleler

chords sheet on piano tiles

Yalnızca 35 yıllık bir yaşamda 626 eser üreten başarılı besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölmeden önce söylediği sözler şu şekilde: ‘Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum.’ Bunun yanında Mozart’ın ölüm nedeninin kesin olarak bilinmediğini ve ünlü besteci için ortaya atılan ölüm teorilerinin 118’e ulaştığını da eklemeden geçmeyelim. 🙂

Müziğin Dehalarından Ludwig Beethoven’in Garip Alışkanlığı

brown upright piano

Ludwig van Beethoven, yeni bir beste yapmadan önce kafasını soğuk su dolu bir kovanın içinde bekletiyormuş. Dokuzuncu Senfoni’yi besteledikten sonra duyma yetisini tamamen kaybeden Beethoven’in bu alışkanlığı sizi biraz ürpertebilir.

Eurovision Şarkı Yarışmasının Gözdesi: İrlanda
Avrupa Yayın Birliği tarafından yürütülen Eurovision Şarkı Yarışması’nı 7 kez kazanan ve en fazla birinciliğe sahip olan ülke, İrlanda. Portekiz ise yarışmayı en geç kazanan ülke olarak tarihteki yerini korumaya devam ediyor.

1264 Müzik Türü

black vinyl record on white table

Bugüne kadar ortaya çıkmış 1264 müzik türünün varlığından söz edebiliriz. Ve söz konusu türlerden çoğu, 400 yıllık geçmişe sahip Afrika çıkışlı bir müzik türü olan Blues’e dayanıyor.

Enstrüman Tarihi İçin 40.000 Yıl Geriye Gidiliyor
Son olarak, tarihteki en eski müzik aletinin kırk bin yıl önce ve geyik ayağından yapıldığını da eklemezsek olmaz. 🙂

brown and black gramophone

Bu yazımızda sizleri müziğe dair birtakım bilgilerle donatmaya çalıştık, umarız faydalı olmuştur.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere… 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: