Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece’si Neyi Anlatıyor?

Hadi hep birlikte yıldızlı bir geceye gidelim..

Vincent Van Gogh’un hayata veda etmeden önce resmettiği bu tablo Batı resim tarihinin en önemli eserlerindendir.

Van Gogh çeşitli zihinsel problemleri nedeniyle bulunduğu akıl hastanesinde resmetti bu tabloyu. Van Gogh akıl hastenesinin penceresinden bakarken gördüğü gökyüzünü anlattı Yıldızlı Gece tablosunda.

Aslında tablo tamemen hayal dünyası değildir. Uzun araştırmalar sonunda tablonun 25 Mayıs 1889 yılında saat 4.45’deki gökyüzünü gösterdiği tespit edilmiştir.

Resimde görülen manzara Van Gogh’un akıl hastanesindeki odanın penceresinden görülen şehir manzarasıdır. Ancak yine de sanatçı gökyüzünü resmederken hayal dünyasından faydalanmıştır.

Resimde normalde akıl hastanesindeki odanın penceresinden görülen demir parmaklıklar yoktur. Bu durum sanatçının özgürlüğe olan hasretini ifade ediyor. Yine tabloda göze çarpan bir selvi var, selvi ağaçlarının genellikle mezarda bulunması ölümü çağrıştırıyor.

Van Gogh tabloda bir şeyler anlattı ama anlatılanlar güzel bir çizim ve hayal dünyasının kalitesiyle sınırlı değildi. Uzun yıllar sonucu yapılan araştırmalar eserin inanılmaz bir başarısını ortaya koydu. Bilim insanları Van Gogh’un bir çok resminde çalkantılı, akışkan yapıların ayrı bir desen olduğunu farketti. Ünlü ressam bir akıl hastanesindeyken bilimdeki en karmaşık ve zor kavramlardan birini kavradı.

Türbülans...

Vincent Van Gogh hayatının en zor döneminde bir akıl hastanesinde bugün hafızalardan silinmeyen bir eser bıraktı. Ben buna yıldızların gücü diyorum. Yıldızlar her zaman yatıştırır, huzur verir. Onların ışığına inanın.

Sokak lambaları bile yıldızların ihtişamını yok eder demek ki yıldızlara da gece lazım. İçinizdeki karanlıklardan korkmayın en güzel aydınlıklar için gereklidir belki de.

Her şeyi unutabilirsiniz fakat yıldızlı bir gecede birlikte ritim tuttuysa ayaklarınız…

Yıldızlar unutulmaz.

Her ne içiyorsanız yıldızlara doğru kaldırın. Sevgiyle… 😌

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: