31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne “Bilmemek” filmi layık görüldü. “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Selen Uçar, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü de Serdar Orçin aldı. “En İyi Yönetmen Ödülü” ise Onur Ünlü’ye verildi.

ANKARA (AA)

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının iş birliğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreni, Büyülü Fener Sinemasında gerçekleştirildi. Koronavirüs önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı yapılan ödül töreninde “Ulusal Uzun Film”, “Belgesel” ve “Kısa Film” dallarında ödüller sahiplerine verildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, pandemi koşullarında sağlık önlemleri alarak, gençlerin ustalarla buluştuğu, filmler üzerine tartışmaların olduğu, festival havasının korunduğu, hasretin giderildiği bir festival yapmaya çalıştıklarını söyledi. 

Demirkol, “Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde. Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören, ‘Festival yapmak çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir’ dememiş miydi zaten. Bu zorlu süreçte bizlerle olan ve desteklerini esirgemeyen, siz sanatçı dostlarımıza, sevgili jüri üyelerimize, sinema yazarlarımıza, sinema seyircilerimize, sponsorlarımıza ve tüm festival ekibine yürekten teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Fotoğraf AA

Ulusal Uzun Film Yarışmasında Sahiplerini Bulan Ödüller

En iyi film: ”Bimemek”

En İyi Erkek Oyuncu: Serdar Orçin

En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Senan Kara

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emir Özden

En İyi Yönetmen: Onur Ünlü

En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli

En İyiİlk Film Ödülü: Uzun Zaman Önce

En İyi Özgün Müzik Ödülü: Uygur Yiğit

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Ümit Ünal

Yılın Kısa Filmi: Bare Giran

En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu

SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran’ın Maceraları 

En İyi Belgesel Filmi: İçimdeki Küller

FESTİVALDE BUGÜN SON GÜN

Festivalin son günü olan 11 Eylül’de ise Dünya Sineması bölümünden filmler gösterilecek. Éric Rohmer’in 1970 tarihli filmi“Claire’s Knee / Claire’in Dizi”, Macar sinemacı Zoltán Fábri’nin 1956 yapımı klasiği “Profesör Hannibal”, Nina Hoss’un San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüllerle dönen performansıyla öne çıkan gerilim dozu yüksek drama “The Audition / Seçmeler”, bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun bir isyan ve yeniden doğuş hikâyesi anlattığı filmi “Sow the Wind / Rüzgârı Eken”, Almanyalı yönetmen Arne Körner’in yönettiği kara komedi “Gasmann” ve Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan savaş komedisi “Eroica”, bu yıl festivalin son gösterimleri olacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: