Büyük Tutkumuz Sinema Hayatımıza Nasıl Girdi?

Diğer kitle araçları gibi izleyici üzerinde büyük bir etkiye sahiptir sinema.

Bugün hayatımızda büyük yer edinen; korku,dram,aksiyon,macera,fantastik, aşk,bilim kurgu gibi türleriyle her alana hitap eden sinemanin mucitleri Lumiere Kardeşler’dir.

Peki Lumiere Kardeşler kimdir ve sinemayla nasıl tanıştık?

Lumiere kelimesi Fransızca’da ışık anlamına geliyor.Lumiere kardeşler sinemaya başlarken resim öğretmeni olan ve sonrasında fotoğrafçılığa başlayan babalarından ilham almışlardır. Bu kardeşlerin tek amacı donuk fotoğraf karelerini canlandırmaktı. İki kardeş önce babalarının satın aldığı, Edison’un icadı kinoteskopu geliştirmek için harekete geçti. Kardeşlerin hedefi görüntüyü yüzlerce kez büyütmekti.

Kinetoskop; izleyicinin bir mercekle içine baktığı ve müziğin silindir eşliğinde çalınmasıyla film izleyerek kurgunun takip edilebildiği makine.

Lumiere kardeşlerin amacı; kinetoskobun üzerindeki gözetleme deliğinden izlenen filmi büyüterek perdeye aktarmaktı ve çabaları sonuç verdi. Kardeşler aynı anda birden fazla kişinin film izlemesine olanak sağlayan Sinematograf’ı bularak sinema tarihini başlatmış oldu.

Sinematograf; görüntüleri film üzerine almaya ve göstermeye yarayan aygıt.

Sinema Devri Sinematograf ile Başladı.

Sinematograf’ı icat eden Lumiere kardeşler adı Arrival of a Train at la Ciotat (Törenin Ciotat Garına Gelişi) olan ve 1895 tarihinde halka açık gösterimi yapılan ilk sinema filmini de çekmişlerdir.O gün başka filmlerin gösterimi de yapıldı .Bu film galası büyük ilgi topladı ve artık sinema mucidi kardeşler sinemayı tanıtmak için dünyaya açılacaktı.

Lumiere Kardeşler Sinemaya artan ilgi sonrası görüntünün arkasına müzik eklemeyi de keşfetti.

Bizi derin tutkumuz sinemayla tanıştıran Lumiere kardeşler sinemaya olan ilgilerinden fotoğrafa da yönelerek pratik renkli fotoğrafçılık işlemini ürettiler.

Auguste ve Louis Lumiere Kardeşler hayatımıza sinemayla renk katan mucitletlerdir. Bugün sinema olmasaydı kim bilir ne yapardık ?

Lumiere kardeşlere çok şey borçluyuz…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: