Kanser Tedavisinde Uygulanan Kemoterapi’nin İlginç Geçmişi

Tipine ve evresine göre tedavi etmek , vücutta yayılım gösteren kanser hücrelerini yok etmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemi olan kemoterapinin icadı birinci dünya savaşı dönemlerine uzanıyor.

Kemoterapinin bulunması çok ilginçtir. Bu tedavi yöntemi acı olayların sonucudur ve geçmişi birinci dünya savaşına dayanıyor. Bu yıllarda siper olarak kullanılan “Hardal Gazı” kanser tedavisinde bir çığır açmıştır.

Birinci Dünya savaşı sırasında düşmanla mücadelede zehirli hardal gazı kullanılıyordu. Bu sarı bulut gazına maruz kalanların ciltlerinde büyük kabarcıklar oluşuyordu ve nefes alamama gibi problemler oluşuyordu. Bilim insanları bu kadar etkili bir gazdan ilaç üretebileceklerini düşündüler.

Tedaviyi keşfetme sürecinde hardal gazının kişilere verdiği korkunç zararlar gözlemlendi.Bu gaz hastaların kemik iliklerine geri dönülmez zararlar verip,kan hücresi yetisini donduruyordu. Ağır hasarlarına rağmen bu durum bilim insanlarına bir fikir verdi.

Kanser nedir?
Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünmesi ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır.

Zehirli gaz bulutu hardal gazı ise tam tersini yapıyordu. Kan hücresi yetisini dondurup hücre çoğalmasını ve yayılımını engelliyordu.

1930’lu  yıllarda hardal gazından elde edilen bileşimler  kanser hastalarının damarlarına enjekte edildi. Tabi hardal gazının zararı çoktu ve ağır hasarlar bırakıyordu. Bilim insanlarının önceliği bu zararı en aza indirmekti. Bu durum zaman almış ve uzun uğraşlar sonucu ilk kemoterapi ilaçları bu şekilde keşfedilmiş.


Kemoterapi

Kanser hastalarında kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Kanser hücreleri diğer hücrelerden çok daha hızlı büyür .

Kemoterapinin Yan Etkileri
Kemoterapi çoğalan kanser hücresini durdururken, çoğalan diğer normal hücrelere de zarar verir. Bu durum bazen küçük yan etkiler bazen daha ciddi yan etkilere neden olabilir.

Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Muhammed Ali Kaplan, kemoterapinin zor bir tedavi olduğunu söylerken herkesin etkilenme oranının aynı olmadığının da altını çiziyor. Kaplan, kemoterapi tedavisinin altından kalkmanın güçlü bir bağışıklık ile daha kolay olacağını ve güçlü bir bağışıklık için sağlıklı  beslenmenin gerekliliğini de vurguluyor.

Kemoterapi kolay bir tedavi olmamıştır. Keşfi bile iç açıcı değildir. Bilim uzmanlarının acıyı başka bir acıyla kesmeye çalışmaları aşikârdır. Ancak kemoterapi bugün bile kanser ve bazı ilik hastalıklarında hayat kurtarıcıdır.

Ne yazık ki çağımız hastalığı olan,  bazı türlerinde ölüm risklerinin daha da arttığı, kişiyi yaşamdan uzaklaştıran kanser artık hayatımızın her alanındadır. Kansere yakalanma yaşı düşüyor. Bu durumla ilgili olarak uzmanlar, genetik faktörün önemine de vurgu yapıyor. Genetikte varsa erken tanı için erken yaşlarda hastaneye gitmeli. Kanserde erken tanı en önemlisidir.

Erken tanı konulan hastaların kemoterapiye gerek bile kalmadan ilaç tedavileriyle kanseri kolaylıkla yendiği biliniyor. Bu yüzden doktora gitmek için gecikmeyin! Ailenizde genetik bir hastalık olarak kanser hastalığı varsa mutlaka düzenli kontrollerinizi yaptırın! Unutmayın, erken tanı hayat kurtarır. 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: