Kayıp Aranıyor: Özgüven!

Özgüven kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi, kişinin kendi özelliklerinin olumlu veya olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur. Sizin değerliliğinizi, yeterliliğinizi ve yeteneklerinizi bilme halidir. Yani öz farkındalık durumu. 

Özgüvenini sürekli besle

Peki, gelelim herkesin merak ettiği şu soruya: “Özgüvenimizi nasıl beslemeliyiz?”

Özgüven, kazanılması çok kolay fakat geliştirilmesi çok zor bir şeydir. Kalabalık bir ortamda örneğin sınıf ortamında cevabını bildiğiniz bir soru sorulmuştur ama elimi kaldırsam mı kaldırmasam mı diye düşünürken birisi oradan atlar ve soruyu cevaplar, sonunda da artıyı kapar.

Bi düşünün, ülkemizde hala minibüsten inme isteğini bile dile getiremeyen insanlar var! İnanılmaz… Her zaman, “yapamam, inanmıyorum, zamanım yok, korkuyorum’’ yerine ‘’yapabiliyorum, inanıyorum, elimden geldiğince zaman üreteceğim, kendime güveniyorum” sözlerini kullanın.

Kendini sev ve tanı

Her gün aynaya bak ve kendini tüm ayrıntılarına bakarak incele! İlk önce kendini tanı. Kendine sürekli “ben kendi özümü tanıyor muyum’’ sorusunu sor! Kendin için neler yapabilirsin? Kapasiteni biliyor musun? Düşüncelerine önem veriyor musun? Bu sorulara cevap bulduğunuzda kendiniz için bir adım daha atmış olacaksınız. Ah özgüven sen yok musun? Bu soruların cevaplarını özgüveniniz yeteri kadar olduğu zaman verebilirsiniz.

Yeni Planlar Yap

Hedef belirleyerek işe başlayabilirsin. Çünkü eğer hedefin yoksa nereye gideceğini bilemezsin. O hedefe küçük adımlar at ve yapmaya başla. Güne plan yaparak başlayabilirsin.Yapabildiğini gördüğünde ise işte ormanın kralı sensin. Bu hoşuna gidecek ve özgüven kendiliğinden gelecek!

Pozitif Ol!

Pozitif olmak insanı hayata bağlayan en önemli etkendir, bu yüzden hayata pozitif bakan  insanlarla beraber olmalısın. Başkalarının olumsuz fikirlerinden etkilenmeye izin vermemelisin. Unutma! Sürekli eleştiren ve başkalarını suçlayan kişilerin özgüveni düşüktür. Onlardan uzak dur! Kendisine ve çevresine değer veren insanlarla etkileşim içinde ol, bu durum hayatına olumlu bir yön verecek. Çünkü çevrenizdeki insanların kalitesi sizin yaşam kalitenizi etkiliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: