Koronavirüs Döneminde Okula Giden Çocuklarımızı Nasıl Beslemeliyiz?

Koronavirüs salgını nedeniyle online eğitime geçen ve Haziran ayında kapatılan okullar, 31 Ağustos tarihinde uzaktan eğitim ile yeniden açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı son açıklamaya göre, Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği sınıflarda 21Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak. Peki, bu dönemde okula gitmek zorunda olan çocuklarımızı Koronavirüsten nasıl koruyacağız?

MEB, Sağlık Bakanlığı tarafından öngörülen, ‘’Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?’’ başlığıyla bir video yayınlamıştı. Okullarda virüse karşı alınacak tedbirleri anlatan videoda birçok tedbirin yanında sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun altı çizildi.

Biz de Koronavirüs döneminde okula giden çocukların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda Diyetisyen Merve Saruhan ile konuştuk.

Diyetisyen Merve Saruhan

GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ANAHTARI: SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME

Saruhan, Covid-19 salgınının artışa geçtiği bu dönemde okula giden öğrencilerin virüsten korunması için bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine değindi. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise gerekli hijyen kuralları, yeterli uyku düzeni, bol su tüketiminin yanında en önemli konu sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmektir. Vücuda yeterli besin alınmadığı durumlarda bağışıklık sistemi zayıflar ve bu durum vücudu virüse karşı savunmasız hale getirir.

KAHVALTI GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜDÜR!

Öğünlerin düzenli olması gerektiğinin altını çizen Saruhan’ın bu konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: ‘’Öğrencilerin bağışıklık sistemini destekleyerek okul başarısının ve derslere konsantrasyonun arttırılmasında önemli konulardan biri öğün düzenidir. Çocukların güne verimli ve sağlıklı başlayabilmesi için kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda süt, yumurta, peynir, zeytin, ceviz, tam buğday ekmeği gibi vitamin ve mineral içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.’’

ARA ÖĞÜNLER BİLİŞSEL PERFORMANSIN ARTTIRILMASINDA ÖNEMLİDİR!

Şeker içerikli ve katkı maddeleri içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Öğle öğünü için evde yapılıp getirilmesi kolay olan bol yeşillikli peynirli veya tavuklu bir sandviç ile ayran veya kefir tüketilebilir. Akşam öğününde haftada 2 kere mevsim balığı, çeşitli sebze yemekleri, haftanın 2 günü kırmızı et, tavuk, baklagil yemekleri, yoğurt, zeytinyağlı bir mevsim salatası, çorba, tam buğday ekmeği tüketilebilir. Ana öğünlerin yanında ara öğünler de bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve bilişsel performansın arttırılmasında önemlidir.

Örneğin öğle ve akşam öğünü arasında yapılacak bir ara öğünde 1 su bardağı süt, çiğ badem, ceviz veya elma, armut, şeftali gibi vitamin ve mineral içeriği yüksek kolay taşınabilir besinler tüketilebilir.

VİTAMİN DESTEKLERİ ATLANMAMALI

Diyetisyen Merve Saruhan, bu dönemde çocuklara verilecek vitamin ve mineral desteğinin de çok önemli olduğunu söyledi. ‘’Özellikle halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetlerde günlük multivitaminler kurtarıcıdır. Eksiklik görülen durumlarda ise D vitamini, Omega-3 ve B12 vitaminleri dışarıdan takviye olarak kullanılmalıdır. Bu, çocuğun bağışıklık sistemini daha da kuvvetlendirecektir.’’

Bu süreçte su tüketimi de oldukça önemli. Çocuklarınızın susamasını beklemeden günün her saatine yayarak su içmesini sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca bol miktarda zararlı karbonhidratlar içeren (un, şeker vb.), işlem görmüş ambalajlı gıdalardan uzak tutulmalıdırlar. Çocuklarınızın beslenmesine yapacağınız bu ufak dokunuşlar ile onların bağışıklığını güçlü tutmak sizin elinizde.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: