Tok tutan 5 öneri

Midenizi tıka basa doyurup, artık patlayacak dereceye geldiğiniz zamandan sonra bile hemen acıkıyor musunuz? Yiyip yiyip doymuyorum diyenlerden misiniz? Ya da tok olduğunuzu bile bile mutfağa gidip sürekli atıştırmak mı istiyorsunuz? Fakat unutmayın ki tok hissetmek kilo vermek için ve sağlıklı kiloyu korumak için çok önemli. Midenizi rahatlatacak, size uzun süreli tokluk hissi verecek olan beş favori ipucu paylaşıyoruz!

1- Proteinleri yeterli miktarda alın

Yüksek proteinli yiyeceklerin doygun hissetmenize ve uzun süre bu şekilde kalmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Balık, kırmızı et, tavuk, hindi gibi hayvansal protein kaynaklı besinler bizi aşırı tok tutar ve aşırı yemeyi önler. Hatta kilo vermeye yardımcı bile olur.

2-Lif açısından zengin besinlere yönelin

Bazı çalışmalar, yüksek lif içeren besinlerin açlığı azalttığını ve yemek sırasında yemekten zevk alma hissini daha çok arttırdığını kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bağırsak sağlığı için de ısrarla önerilen gıdaların başında yer alırlar.

3-Meyve ve sebzeleri hafife almayın

Meyve ve sebzeler hem lif hem su doludur. Meyve ve sebzeleri çiğneyerek ve çoğunu çiğ tükettiğimiz, bu su ve lif dolu besinleri çiğneyerek yediğimiz için tokluk hissini daha çok sağlıyor.

4-Sütlü bir kahveye hayır demeyin

Uygun miktarda protein, karbonhidrat ve yağ içeren bir sütlü kahveye asla hayır demeyin, çünkü kremasız bir latte size beklemediğiniz kadar uzun bir süre tokluk hissi verecek!

5-Açlık ve susuzluğu karıştırmayın

Beynimizin hipotalamus denilen bir kısmı hem açlığı hem susuzluğu düzenler. Ama bazen bu sinyalleri karıştırabilir. Dolayısıyla su içmek açlığımızı bastırır, midemizi bastırır ve enerji seviyemizi yükselterek daha az yemek yememizi sağlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: