Fransız Sineması’na Yön Vermiş 5 İsim

‘Dünya sineması’ denince akla birbirinden başarılı pek çok yönetmen geliyor. Bizler bu yazımızda Fransa’da öncü kabul edilen ve sinemanın en etkili 5 yönetmenine kısaca değinmek istedik. 🙂

people sitting on gang chairs

Yeni Dalga Akımın Öncülerinden ‘Jean-Luc Godard’

Jean- Luc Godard

Senarist, sinema eleştirmeni ve film yönetmeni olarak akıllara kazınan Luc Godard, yaşamının 89. senesinde bir usta olarak öncülüğe devam etmektedir. Nefret, Serseri Aşıklar, Çete, Hayatını Yaşamak isimli filmleri en fazla izlenmiş ve Godard’a başarı getirmiş olan çalışmalardır. “Kimi insanlar sokakta yürürken etrafı bakıp gözlemler, kimileri ise önüne bakar ve başını kaldırdığında birdenbire mühim bir şeyler görüverir; bunu sinemaya uyarlarsak, ben ikinci türden bir yönetmenim.” Sarf etmiş olduğu bu cümleler, Godard’ın başarısının kaynağını aydınlatmak için yeterli olabilir.

Marksist Yönetmen ‘Claude Chabrol’

Claude Chabrol

Fransız yeni dalga akımının içinde yer edinmiş olan ve 2010 yılında hayata veda eden Chabrol, daha çok marksist çizgideki filmleri ile tanınır. Çektiği ilk film olan Le Beau Serge’nin (Yakışıklı Serge) yanında öne çıkan diğer yapıtları arasında; Seremoni, Madame Bovary ve Sıcak Çikolata’yı gösterebiliriz. The Wrong Man filminde Alfred Hitchcock’un filmleri üzerine gerçekleştirmiş olduğu çalışma ise izlenmeye değer bir başka yapıt.

İllüzyonist Bir Yönetmen ‘George Méliès’

George Méliès

İllüzyonist olmasının yanında Fransız Sineması’na öykülü anlatımı kazandırmış bir yönetmen olarak da tanınan George Méliès; Ay’a Seyahat, İmkânsız Yolculuk gibi filmler ile ön plana çıkmıştır. Lap dissolve, fade in, fade out gibi özelliklerin keşfedilmesine öncülük ederek sinemanın derinliklerine inmiş, farklı bir kapı aralamıştır.

20.YY’ın Çok Yönlü Sanatçılarından ‘Jean Cocteau’

Jean Cocteau

Henüz 10 yaşında iken yazmaya başlayan bir yönetmen, Cocteau. Tiyatro oyunu, şiir, roman, hikâye gibi pek çok yazı türünde eserler vermiş olan yönetmen, yaşamıyla dikkatleri üzerine çekmistir. Modern sanat ve sinema dünyasına katkılarda bulunmuş olan Cocteau, sanatsal filmleri ile çok konuşulmuştur. Yakın dostu olan Edith Piaf’ın ölümüne dayanamayarak kalp krizi geçirip hayata veda ettiği iddia edilen yönetmenin öne çıkan filmleri şöyle: Güzel ile Hayvan, Orfe, Bir Şairin Kanı, Orfe’nin Vasiyetnamesi

Yeni Dalga Akımının Büyükannesi ‘Agnes Varda’

Agnes Varda

Fransa’daki feminist politikaların içinde fazlasıyla yer edinen Varda, yeni dalga akımının tek kadın yönetmeni olarak ve aynı zamanda fotoğrafçı kimliğiyle tanınır. Geçtiğimiz yıl (2019) aramızdan ayrılan başarılı yönetmenin öne çıkan filmleri arasında Cleo Beşten Yediye, Mekanlar ve Yüzler, Paralel Yaşamlar, Mutluluk gibi yapıtları gösterebiliriz.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “Fransız Sineması’na Yön Vermiş 5 İsim

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: