YEDİDEN YETMİŞE ÇAĞIMIZIN BÜYÜK PROBLEMİ: UNUTKANLIK

İnsan beyni merkezî sinir sistemini kontrol eder, çevresel sinir sistemini yönetir ve hemen hemen vücudun tüm işlevlerini düzenler.

Unutkanlık;  beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Unutkanlığın en bilindik nedeni  demansa (bunama) bağlı olsa da demans bir ileri yaş problemi olduğu için uzmanlar bunu, gençlerde görülen unutkanlıktan ayırıyor.

Unutkanlık artık çoğumuzun büyük çilesi az önce ne yaptığımızı, iki dakika sonra ne yapacağımızı bile unutuyoruz. Gün içerisinde çok sık duyduğumuz bir kelime oldu, “Unuttum” kelimesi. Peki ileri yaşlarda görülen unutkanlık hangi nedenlerle gençleri etkisi altına alıyor?

Unutkanlık Deyip Geçmeyin!


Unutkanlığın aslında bir çok hastalığın zemininde yatan bir belirti olduğunu söyleyen Nöroloji uzmanı Dr.Birsen Aydın gençlerde görülen unutkanlığın en belirgin nedenlerini şöyle sıralıyor:

Depresyon, stres, hormon bozuklukları, B12, D vitamini ve demir eksikliği, uyku bozuklukları, gereksiz bilgiye maruz kalma, uyku düzen, kafa travmaları, sağlıksız beslenme, beyin tümörü, epilepsi ve teknoloji.

Unutkanlığı nasıl atlatabiliriz?

Uyku düzeni
Düzenli bir uyku hafızayı güçlendiriyor, stresi azaltıyor ve gerekli bilgileri ayrıştırıyor. Buna bağlı olarak dinç bir zihinle unutkanlığın da önüne geçiliyor.

Doğru Beslen!
Gerekli vitaminleri almak ve düzenli beslenmenin hafızayı güçlendirici etkisi de gözlemlenmiştir. Beslenmede en önemli nokta doğal olanını seçmedir. Yine hiç değişmez, balık tüketimi ve şekli itibariyle beyni andıran ceviz de sağlıklı bir beyin için olmazsa olmazlardandır.

Yürüyüş Yap Doğayı Dinle !
Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek konunun önemini hatırlatalım.
Yürüyüş yaparak ve egzersizlerle  beyne daha iyi oksijen gideceğini vurgulayan Uzman Dr. Birsen Aydın doğanın önemini vurguladı.

“Doğayı keşfedin. Doğa aynı anda birden çok işlevi görüyor ve bütün algıların açık olduğu yerdir. Görüyor, duyuyor, kokluyor ve dokunuyorsunuz. Bu durum belleği güçlendiriyor.”

Rutin Hayat

Nöroloji uzmanı Dr.Birsen Aydın unutkanlığın önüne geçmek için monoton hayat tarzından çıkılması gerektiğinin altını çiziyor ve her gün  farklı şeyleri yapmanın zihni güçlendirici etkisinin olduğunu söylüyor. Bugün bisiklet sürüyorsan  yarın tenis oyna.

Gençlerde unutkanlığın en önemli nedenlerinden: Teknoloji

Ne yazık ki insan eliyle tasarlanan yapay zekalar  insan beynini kendine benzetti…

Beyin hücrelerimizi yormuyoruz zihnimizde ki sorulara cevabı düşünmek yerine direkt olarak elimizin altındaki teknolojik cihazlar ile ulaşıyoruz. Beyin bazen yorulmak ister ve yoruldukça da öğrenir.

Nöroloji uzmanı Birsen Aydın, “Zihninizi yorun. Tekrar ederek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz” diyor.

Ana belleğimiz beyin, vücudumuzun kumanda merkezidir. O asla uyumaz. Gördüklerimiz,duyduklarımız, hissettiklerimiz, dinlediğimiz şarkılar, okuduklarımız, istemsiz eylemler. Yani  kısacası nefes aldığımız sürece yaptığımız ve tanık olduğumuz her şey oraya yükleniyor. Ona iyi davranırsak bütün bedene iyi davranmış oluruz. Öyleyse zihnimize pozitif şeyler yükleyelim.
Özellikle de sosyal medya hastası olmaktan kaçınmalı.
Nöroloji uzmanı Dr.Birsen Aydın’ın da dediği gibi, “Gereksiz bilgiler, hatırlamamız gereken şeyleri unutturuyor ve unutmak istediğimiz şeyleri unutmamız mümkün. Beynin kapasitesini doğru kullanmalı.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: