Ekoturizm Çalışmaları Kapsamında Oluşturulan 19 Rota Doğaseverleri Bekliyor!

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ekoturizm çalışmaları kapsamında Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 19 gezi rotasının, 7’den 70’e herkese doğal habitatını keşfetme imkanı sunduğunu bildirdi.

Istanbul Büyükada

-ANKARA (AA)

Modern zamanın gerekliliği olarak insanoğlunun günlerini çalışarak geçirdiğini belirten Karacabey, insanların özellikle şehir hayatıyla iç içe bir yaşam, metropollerde geçen günlerin ardından zaman zaman da dinlenme ihtiyacı hissettiğini söyledi.

Karacabey, içinde bulunulan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süreciyle de bu ihtiyacın şekil değiştirdiğine dikkati çekerek, insanların tatil anlayışının da farklılaştığını, güvenli yerlerde dinlenme ihtiyacının ön plana çıktığını dile getirdi.

Antalya-Sapadere Kanyonu

Karacabey, kurumun, değişen bu turizm anlayışı çerçevesinde 2020-2024 yıllarını kapsayan dönem için Ekoturizm Eylem Planı oluşturduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de Orman Genel Müdürlüğü tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan bu alternatif turizm, 7’den 70’e herkese doğa içinde konaklama, yürüyüş ve bisiklet rotaları ile doğal habitatını keşfetme imkanı sunuyor. Bugün Türkiye genelinde, Sakarya, Bursa, Adana, Zonguldak, Konya, İzmir, Eskişehir, Muğla, İstanbul, Amasya, Antalya, Kütahya ve Kahramanmaraş orman bölge müdürlüklerinde toplam 19 ekoturizm yönetim planları hazır bulunuyor. Eylem planımız kapsamında 2024 yılı itibarıyla bu sayı 110’a çıkarılacaktır.”

Karacabey, Türkiye’nin en uzun parkurlarından biri olacak Artvin Çoruh Ekoturizm Yönetim Planı başta olmak üzere, İstanbul-Büyükada, Eskişehir-Şehir, Kütahya-Domaniç, Denizli-Çameli, Yalova-Termal, Antalya-Sapadere Kanyonu, Kahramanmaraş-Başkonuş, Amasya-Şehzadeler ekoturizm alanlarının da kısa zamanda hizmete gireceğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: