Ruhumuzu Ele Geçirmeyi Başaran Kitaplardan Birkaç Alıntı

“İyi bir kitap, iyi bir arkadaştır.” demiş Baltasar Gracian. Sözlerine katılmamak elde değil. Hepimiz elimize iyi bir kitap aldığımızda aynı zamanda bir dost kazanmış oluyoruz. Kitaplığımızda yer edinerek hayatımızın sonuna kadar bize eşlik eden, yaşamımızın belki de en özel anlarına tanık olan bir dost.

Hepimizin hayatında yer edinmiş, favorim diyebileceği bir kitap yani Gracian’in deyimiyle ‘bir arkadaş’ mutlaka vardır.

Sizler için, ruhumuza dokunmayı başarabilen söz konusu kitaplardan alıntıların yer aldığı kısa bir yazı derledik. Gelin birlikte bakalım.:)

ST. AUGUSTINUS / İTİRAFLAR

İnsanların ölümlü olduğunu unutup onları insandan başka bir şeymiş gibi sevmek ne delilik! (syf.12)

Hiçbir şey değişmiyor, sadece özel öğretmenlerimizin, okul öğretmenlerimizin, cevizlerin, bilyelerin, serçelerin yerini valiler, krallar, altınlar, malikâneler, hizmetkârlar alıyor. Öğretmenlerimizin sopası yerine daha ağır cezalara maruz kalarak yıllar birbirini kovalıyor, yaşlarımız ilerliyor, ama hiçbir şey değişmiyor. (syf.68)

CLARİSSA P. ESTÉS / KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

Kendinizi ister tavanı olan bir odaya, isterse gökyüzünün altında açık bir araziye kapatın. Sanatınızı yapın. Genelde bir şey hareket ediyorsa donmaz. Öyleyse hareket edin. Hareket etmeye devam edin. (syf.207)

İnsanın ayağa kalkıp nereye ait olduğunu aramaya çıkması gerekir. (syf.200)

SABAHATTİN ALİ / İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

Demek hayat böyle iki adım ilerisi bile görülmeyen sisli ve yalpalı bir denizdi. Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı? (syf.41)

Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır. (syf.200)

FRANZ KAFKA / AFORİZMALAR

Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamaktır mutluluk.

Hedef var, ama yol yok; yol dediğimiz şey tereddütten ibaret.

VICTOR HUGO / SEFİLLER

Toplumun, düşünen bir insanı telafisi mümkün olmayan bir şekilde dışlaması kadar kötü bir şey yoktur. (syf.29)

OSHO / YAKINLIK

Bu dünyada arıyorsun, öbür dünyada arıyorsun. Bazen parada arıyorsun, bazen güçte, prestijde, bazen Tanrı’da, coşkuda, sevgide, meditasyonda, duada ama arayış devam ediyor. İnsan adeta aramaktan hasta olmuş durumda. (syf.18)

Not: Sizinde altını çizdiğiniz, zihninize kazınan kitap alıntıları varsa yorumlarda buluşalım. 🙂

Sevgiyle kalın. 🙏

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: