Koronavirüs’ün Kanser’e Etkileri

Hayatımızın merkezine yerleşen ve yüksek can kayıplarının yaşanmasına neden olan koronavirüste uzmanlar bağışıklık sisteminin önemini vurguluyor. Burada söz konusu bağışıklık sistemi olunca bu sistemin etkilendiği diğer ölümcül hastalık olan kanser de akıllara gelen bir diğer önemli konu. Koronavirüs kanseri etkiler mi?

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Ali Kaplan, salgının kanser hastalarını etkileme riskini anlattı.

Bu konuda iki araştırma var. Birinci araştırma, kanser hastalarının virüse yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koyarken, ikinci araştırmaya göre burada kanser hastasının son dönemde tedavi alıp almadığı önemli.
Eğer kanser hastasıysanız ve son iki haftadır tedavi görmüyorsanız toplumla benzer riskleri taşıyorsunuz ancak son iki haftadır devam eden bir tedavi süreci varsa risk artıyor.


En Riskli Grup Akciğer

Salgında en büyük riskin Akciğer Kanserine ait olduğunu söyleyen Prof. Dr Kaplan nedenlerini şöyle sıralıyor:
Akciğer Kanseri hastalarının daha yoğun tedaviye ihtiyaç duyması, bu hastaların ileri yaş grubu olması ve yine bu hastalarda KOAH, hipertansiyon gibi diğer sağlık problemlerinin de mevcut olması riski arttırıyor .


Salgın döneminin kanser tedavilerine ve kemoterapiye etkisi

Salgının hastanelerde dolup taştığı bir dönemde onkoloji uzmanları da oldukça etkilenmiş. “Kanser hastalarının tedavisi ertelenebilir mi?”, “Virüs bu hastalara bulaşırsa durum ne kadar ciddi olur?” gibi nedenlerle karar vermenin zorlaştığını aktaran Prof. Dr. Kaplan, tedavi sürecini ertelemenin her kanser hastası için mümkün olmadığını söylüyor. Kanser hastası için bir karar verilecekse kanserin son durumu, yayılım hızı,hastanenin müsaitliğine kadar bir çok etken göz önünde bulunduruluyor.

Ertelenebilecek kanser türlerinde ise kanser tedavisi oral yol ile mümkün.

Kanser Hastaları Virüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edecek?

Hiçbir kanser hastasının, doktoruna danışmadan tedavisine ara vermemesi gerektiğinin altını çizen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr M. Ali Kaplan, kanser hastası kişilerin kurallara daha çok dikkat etmesi gerektiğini, hastanın kalabalık yerlerden kaçınması ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerektiğini de ekliyor.
Bu hastalarda bağışıklık sistemi oldukça önemli olduğu için doğru bir beslenme ile bağışıklığı güçlendirmek gerekiyor.

Kanser hastaları için uyku düzeni de yine önemli rol oynuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: