Istanbul’da HES Kodu Uygulaması Başladı!

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında getirilen düzenlemeyle bazı kamu kurumlarına, HES uygulamasından alınan kod okutularak giriş yapılıyor.

İSTANBUL (AA)

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Kovid -19 salgınıyla mücadele kapsamında Valilik, kaymakamlıklar ile nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü gibi bazı kamu kurumlarına girişte HES kodu ile randevu alınması uygulamasını zorunlu hale getirdi.

Bu kapsamda kentte bazı kamu kurumlarına gelen vatandaşlar HES kodu okutularak içeriye alındı. Bu şekilde randevu alamayanların ise görevlilerin yardımıyla HES kod alınarak içeriye girişleri sağlandı. 

Yığılmayı önlemek için personel ve vatandaş girişini ayırdıklarını belirten Üsküdar Kaymakamı Sefa Demiryürek, vatandaşların ilk günden mağdur olmamaları ve yığılmaya mahal vermemek için cep telefonuna uygulamayı indirenlerin barkodlarını okutarak içeriye alındığını ifade etti. Demiryürek, uygulamayı indirmeyen ve HES kodu almayanlara da sistem üzerinde gerekli sorgulamaları yapıp HES kodu vererek girişlerinin sağlandığını dile getirdi.

HES kodu nasıl alınır?

Bunun için iki ayri yöntem vardır. Birincisi uygulamayı telefonunuza indirerek ikincisi ise sms yoluyla kod almaktır.

Uygulamayı İndirerek Kod Alma

Öncelikle “Hayat Eve Sığar” uygulamasını telefonunuza indirin. Ardından uygulamanın içindeki “HES Kodu Işlemleri Bölümüne” girin. “HES kodu oluştur ” butonuna tıklayın. Bundan sonra kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS Yolu ile Kod Alma

Telefonunuzun mesaj kutusu bölümüne girin. Mesaj bölümüne buyuk harflerle “HES” yazdıktan sonra devamında aralarıbda boşluk bırakarak sırayla şunları yazın; “TC kimlik numaranız, TC kimlik seri numaranızın son dört hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak)” Ardından 2023’e yollayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: