Karantina Günlerini “Klasik” Otomobil Yaparak Değerlendirdi

Klasik otomobil tutkunu olanlar için şahane bir haber bırakalım.Filistinli Riyad el-Umle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında zorunlu olarak evde kaldığı günleri çocukluk hayali olan klasik otomobil benzeri bir araç yaparak değerlendirdi.

Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus kentinin güneyindeki Kabalan beldesinde yaşayan Umle, klasik otomobil başta olmak üzere arabalara özel bir ilgi duyuyor.
Yıllarca yedek parça satarak geçimini sağlayan Umle’nin şu anda Batı Şeria’nın doğusundaki Eriha kentinde bir araba galerisi bulunuyor.

Evinin altındaki mütevazi atölyesinde aracın şasesini oluşturan Umle, mekanik parçaları, eski araçlardan monte etti, aracın şasesi için dört ay boyunca uğraştı.


Umle cocukluk hayali olan klasik otomobili taklit ederek bu işe girişmiş. Filistin’de otomobil fabrikası ve klasik araç olmadığından ve ithal etmenin de çok külfetli olacağından ötürü 1930’lardaki klasik otomobilleri taklit ederek aracını sıfırdan yapmış.

Filistinli adam kendi elleriyle yaptığı aracıyla gezerken İsrail’in Batı Batı Şeria’yı işgalinden önceki günlerde yaşıyormuş gibi hissettiğini söylüyor.

El emeği klâsik otomobili satın almak istiyorlar!

Otomobilin maliyetinin yanı sıra yapım aşamasının çok zahmetli olduğunu aktaran Umle, satın almayı teklif edenler olduğunu ancak bunu reddettiğini ifade etti.


Yaptığı araçlara çocuklarının ismini veren Filistinli yeteneklili adam dört yıl önce de çekişli araç yapmış .

Umle otomobilinin tescil edilmesini istiyor.

Filistinli galeri sahibi, Batı Şeria’daki kentler ve beldeler arasında kullanabilmek için yaptığı aracın Filistin makamlarınca resmi şekilde kayda geçirilmesini istediğini belirtti.

Umle, klasik otomobil taklidi aracın özel günlerde, film ya da dizilerde kullanılabileceğini ifade etti.
Bölge sakinlerinin yaptığı araca ilgi gösterdiğine dikkati çeken Umle, bazılarının onunla fotoğraf çektirmek istediğini dile getirdi.

AA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: