Ekim Ayı Film Listesi

Laptop karşısında film ararken yaşanılan zaman kaybı bazen can sıkıcı olabiliyor. Hatta çoğumuz araştırmaktan sıkılıp daha sonraya ertelemek üzere pes ediyoruz. Bu yazımda zamandan tasarruf edebilmeniz adına bir film listesi hazırlamak istedim. 😌 Keyifli seyirler. 🎞

Big Eyes (Büyük Gözler)

Efsane yönetmen Tim Burton tarafından yönetilen ve senaristliğini Scott Alexander ile Larry Karaszewski’nin üstlendiği Big Eyes, 2014 yılında beyazperdeyle buluşan ses getirmiş başarılı filmlerden biri. Tim Burton’un  ‘’Ed Wood’dan sonraki en kişisel filmi” olarak yorumlanan Big Eyes, iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini konu alıyor.

The Bucket List (Şimdi Ya da Asla)

Rob Reiner tarafından yönetilen 2007 yapımı filmin başrolünde iki usta oyuncuyu görüyoruz. Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın rol aldığı ‘The Blucket List’, bir hastalığın pençesinde, farklı hayatlara sahip olan iki kafadar insanın ölmeden önce yapılacaklar listelerini hayata geçirmelerini ve bunu yaparken hayatı doyasıya tatma çabalarını seyirciye yansıtıyor.

Dil Chahta Hai ( Kalbin Arzusu)

‘Kalbin Arzusu’, çocukluklarından beri bir arada olan, farklı karakterlere sahip üç yakın arkadaş Akash, Sameer ve Siddharth’ın aşka olan bakış açılarını beyazperde de seyirci ile buluşturan Hint romantik komedi-drama filmidir. Farhan Akhtar’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan 2001 yapımı bu ödüllü filmin başrollerini Aamir Khan, Akşaye Hanna, Saif Ali Khan paylaşıyor.

The Danish Girl ( Danimarkalı Kız)

The Danish Girl, Tom Hooper’ın yönettiği ve senaryosu David Ebershoff’un (ressam Lili Elbe ve Gerda Wegener’ın hayatından esinlenerek yazdığı) aynı adlı romanından uyarlanan 2015 yapımı İngiliz-Amerikan biyografi filmidir. Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Wegener (Alicia Vikander) ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’ya bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bu değişim, Einar Wegener’in tarihteki ilk cinsiyet değiştirme ameliyatının objesi olmasına kadar ilerleyecek  sürecin ilk basamağıdır.

Children of Heaven (Cennetin Çocukları)

İranlı yönetmen Majid Majidi tarafından çekilen ve 1997 yılında vizyona girmiş olan Cennetin Çocukları, dramatik bir filmdir. 1999 yılı En İyi Yabancı Film Oscar’ının sahibi olan yapımda, yoksul bir aileye sahip iki kardeşin aynı çift ayakkabıyı paylaşmasının öyküsü anlatılıyor.

City Lights ( Şehir Işıkları)

Charlie Chaplin’e ait olan ve görme engelli genç bir kızla evsiz bir gencin hikayesini anlatan ‘Şehir Işıkları’ filmini pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Ancak izlemeye zaman bulamamış olma ihtimalinize karşın bir hatırlatma amacıyla listeme eklemek istedim. 😌

Detachment (Kopma)

Tony Kaye tarafından yönetilen 2011 Amerikan drama filmin senaryosu Carl Lund tarafından kaleme alınmıştır. Oscar ödüllü  Adrien Brody’nin büyüleyici performansı ile karşı karşıya olduğumuz filmlerden biri olan Kopma, öğrencilerine rol model olan lise yedek öğretmeni Henry Barthes’ın hikayesini konu alıyor.

Grave of the Fireflies   (Ateşböceklerinin Mezarı)

Isao Takahata tarafından yazıp yönetilen 1988 yapımı savaş/animasyon filmidir. Şimdiye dek yapılmış en güçlü savaş karşıtı filmlerden biri olarak nitelendirilen Ateşböceklerinin Mezarı, II. Dünya Savaşı’nın sonuna yakın bir dönemde Japonya’da geçiyor. Bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmayı başarmış olan 14 yaşındaki Seita ve onun dört yaşındaki kızkardeşi Setsuko’nun umutsuz çabalarının anlatıldığı film, izleyenleri uzun süre etkisi altına alacak türden.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: