Şekerin Faydaları ve Zararları Nelerdir?Çayımıza, kahvemize attığımız şekerin yanı sıra yediğimiz tatlılar ve içeriğini bilmediğimiz paketli gıdalar ile şekeri hemen her gün tüketiyoruz. Peki günlük hayatta en çok tükettiğimiz besinlerden biri olan şeker ne kadar sağlıklı?

Şeker, isteyerek ya da istemeyerek günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz besin maddelerinden birisidir. Peki şekerin vücudumuzdaki faydaları ve zararları nelerdir? Ne kadar şeker tüketmeliyiz? Şekeri nasıl tüketmeliyiz? Tüm bu soruların cevaplarına gelin birlikte göz atalım…


Nedir Bu Şeker?
– Şekerpancarı, şekerkamışı, havuç, mısır, buğday, patates gibi birçok bitkinin saplarının ve köklerinin özsuyundan ya da nişastasından çıkarılan, bileşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz renkli, suda eriyen, mayalanabilen ve genellikle “tatlı” olan maddelerin ortak adına şeker denir.
– Şeker kullanılarak elde edilen; baklava, lokum, akide, çikolata gibi tatlı yiyeceklerin genel adına verilen isimdir.


Şekerin Faydaları Nelerdir?

Zararları hakkında pek çok şey duyduğumuz hatta kilo almanın bile öncelikli nedeni olarak gösterilen şekerin sağlık açısından herhangi bir faydası var mı? Her şeyde olması gerektiği gibi aşırıya kaçılmadığı sürece şekerin de faydaları var.
Besleyici mineraller içeren doğal şeker vücuda hızlıca enerji vererek beyin fonksiyonlarının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar. Depresyonun önüne geçilebilir gibi örnekleri çoğaltabiliriz. O zaman gelin şekerin faydalarını tek tek inceleyelim…

1-) Düşük Tansiyon


Eğer düşük tansiyon problemi yaşıyorsanız yanınızda mutlaka küp şeker bulundurmalısınız. Neden mi? Çünkü şeker tüketmek kan basıncını anında yükselteceğinden, olası kötü bir durumu önlemiş olursunuz.

2-) Enerji Kaynağı

Fazla tüketilmediği sürece şeker harika bir anlık enerji kaynağıdır. Şeker vücuda alındığı anda çok kısa bir süre içerisinde en temel formu olan “glikoza” dönüştürülür. Glikoz vücut hücreleri tarafından absorbe edilerek enerji kaynağı haline getirilir, bu ise dinç bir hale bürünmenize katkıda bulunur.

3-) İnsülin

Fruktoz, glikozla karşılaştırıldığında kesinlikle daha faydalı bir şeker türüdür. Çünkü fruktozun kana karıştığı anda karaciğere gönderdiği sinyaller, kandaki şeker miktarı ve insülini çok küçük miktarlarda arttırır.

4-) Beyin Fonksiyonları

Beynimiz de en az fiziksel aktivitelerde harcadığımız kadar enerjiye ihtiyaç duyan bir organdır. Şeker, beyin fonksiyonlarının düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayan en önemli besin maddelerinden biridir.

5-) Besin Maddeleri ve Mineraller

Şeker, şeker pancarı ya da şeker kamışından elde edildiği için içeriğinde doğal besin maddeleri ve mineraller bulunur. Doğal şekerin yapısında bulunan fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi önemli mineraller rafine edilmiş şekerde doğal şekere kıyasla çok daha az miktarda bulunduğundan meyve sebze tüketerek alacağınız şeker en diğerlerine nazaran daha sağlıklıdır.

6-) Depresyon

Şeker anlık bir depresyon tedavisidir. Bu da çikolata yediğimizde neden daha mutlu hissettiğimizi açıklıyor aslında. Şeker kandaki endorfin düzeyini yükselterek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Ancak şekerin verdiği bu iyi his geçicidir. Kısa bir süre sonra endorfin kandaki normal düzeyine döner.


Şekerin Zararları Nelerdir?

1-) Hafızayı Zayıflatır
Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın sonucuna göre; kan şekerinin uzun süre normal değerlerin üzerinde seyretmesi sonucu bu kişilerde beynin küçülme riski normal bireylere göre daha fazla oluyor. Ayrıca fazla şeker tüketimi, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğüne de sebep olabiliyor.


2-) Kanser Riskini Arttırır

Yüksek şeker alımı insülin direnci ve obeziteyi tetikleyerek indirekt olarak meme kanseri gibi bazı kanserlerin riskini artırıyor. Yapılan çalışmalarda besinlerin glisemik yükü ile meme, kolorektal, endometrium ve pankreas kanserleri arasında pozitif ilişki tespit edilmiş.


3-) Ciltte Kırışıklığa Sebep Olma


Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda bulunduğunda proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştiriyorlar ve bu olaya da “glikasyon” deniyor. Bu birleşme sonucu cildin en önemli yapıları olan kollajen ve elastin proteinleri zarar görebiliyor.Bunun sonucunda ciltte sarkma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalar oluyor.


4-) Dişte Çürümeye Sebep Olma

Ağzımızda pek çok farklı bakteri yaşıyor. Bunlardan bazıları dişlerimize fayda sağlarken, bazıları ise hasar veriyor. Basit şekerlerle beslenen zararlı bakteriler fırçalama veya tükürük ile temizlenmezlerse şekeri aside dönüştürerek ağzımızın içinde asidik bir ortam oluşmasına yol açıyor. Bunun sonucunda da dişlerimizde çürüme riski yükselmiş oluyor.

Not: Şekere duyulan ihtiyacın meyve gibi içerisinde şeker bulunan besinlerden alınması daha sağlıklı bir yoldur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: