Besin Deposu Balığa Dair Her Şey

Birbirinden etkili faydaları ile bilinen ve uzmanların haftada iki kez mutlaka tüketin dediği balığın tam da mevsimindeyiz. Balık tutkunları bu sene biraz daha şanslı. Hayatımızı altüst eden koronavirüs salgını denizlere yaradı. Bu sene av yasağının erken başlamasıyla uzun süre  dinlenen denizlerde balık bolluğu yaşanıyor.      

E tabi bu durum balık fiyatlarına da yansıdı. Peki eşsiz bir besin değeri olan balığın faydaları nelerdir,hangi balıklar tercih edilmeli, balık nasıl tüketilmeli ve balığın taze olduğunu nasıl anlarız?

Balığın Faydaları

Balık her şeyden önce zengin bir Omega3 deposudur. Az karbonhidrat içermesinin yanı sıra mineraller ve madensel tuzlar açısında da oldukça zengindir. A,B1,B2 ve D vitaminleri içerir.

Uzmanlar, Omega3’ün insülin direncini düzenleyerek, diyabet riskini azalttığını söylüyor. Omega3 ileri yaşlarda büyük bir sağlık problemi olan alzheimer riskini de önlüyor, hafızayı güçlendiriyor.  

Balığın içerisindeki yüksek kalsiyum miktarı kemiklerin gelişmesini sağlar. Bu yüzden uzmanlar özellikle de çocukların balık yemesi gerektiğini  sık sık vurguluyor.  Bağışıklığı güçlendiren balık kalp sağlığını korur ve içerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığına da iyi gelir.           

Hangi Balıklar Tercih Edilmeli?

Diyetisyen Sevda Ateş, büyük balıklardan ziyade küçük balıkların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü büyük balıklar (okyanus balıkları) zehirli madde birikiminden kaynaklı tehlikeli olabilmektedir. Ateş Çiftlik balıklarından çupra, levrek alabalık tüketiminini önerirken,  diyetisyenler olarak somon üretimini çok fazla önermediklerini söylüyor. Nedeni ise somonun yağ oranının yüksek olması. Somon kilo kontrolünü zorlaştırmaktadır. Besin değeriyle düşük yağ oranı ve yüksek potasyum oranı ile aynalı sazan tavsiye edilen balıklar arasında.

Balık Nasıl Tüketilmeli?

Çoğumuz balık kızartmasına bayılırız, hele bir de mısır unuyla harmanlanmış, tereyağında pişirilmiş balığın tadına doyum olmaz. Ancak balığı daha sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsak ya fırınlamamız gerekiyor ya da buğlaması daha doğru bir yol olacaktır. Izgarasını da az pişirecek şekilde tercih edebiliriz.

Peki balık taze mi bayat mı nasıl anlayacağız?

Balığın tazesinin faydası ve lezzeti boldur ama bayatı da bir o kadar tehlikelidir. Ne yazık ki tezgâhlarda yer alan balıklar her zaman taze olamayabiliyor.

Tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler. Buna kanmayın! Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Oysa bayat balıklarda bu iz kalır. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar, sonra da içe çöker. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: