Instagram 10 Yaşında!

Günümüzde artık kendi kültürünü oluşturan ‘’Instagram’’ uygulaması kurulduğu günden bu yana 10 yıl geçti. Ekim 2010’da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dâhil olduğu sosyal medya servisleri ile paylaşma imkânı tanımıştı.

Ancak o artık yalnızca bir sosyal medya uygulaması değil! Adeta kendi başına bir kültür alanı oldu. Orada yaşanan gerçek hayattan ayrı, yalnızca oraya ait bir dünya var. Peki, bu dünyaya ilk ayak basanlar kimlerdi? İlk gönderi veya en popüler ilk gönderi neydi?

Instagram’da Paylaşılan İlk Gönderi

Bu tabi ki Instagram’ın kurucularından biri olan Kevin Systrom’un paylaşımıydı. Bir Golden Retriever.

Instagram’ın En Popüler Paylaşımı

Kylie Jenner’ın 2018 yılında paylaştığı bu yumurta fotoğrafı, 18,2 milyon beğeni alarak ‘’Instagram’ın en beğenilen fotoğrafı’’ ünvanına erişti. Bu fotoğrafın asıl yaratıcısı Londra merkezli bir reklam şirketinde çalışan Chris Godfrey’dir.

100 Milyon Takipçi Sınırını Aşan İlk Kişi

Selena Gomez! Selena Gomez 2016 yılında kendisini takip eden 100 milyonuncu takipçisiyle birlikte, Instagram üzerinde 100 milyon takipçiye ulaşan ilk isim oldu.

Instagram’ın Fenomen Kedisi

Huysuz ifadeli suratıyla tanınan ‘’Huysuz Kedi’’ (Grampy Cat), Instagram’ın fenomen kedisiydi.  Mayıs ayında yaşamını yitirdi.

Instagram’da İlk Challenge

Instagram etiketinin tam hali #challengeAccepted olan kampanya, ilk olarak kanserle mücadele ve kanser farkındalığı için pozitifliği yaymak amacıyla 2016 yılında sosyal medyada viral hale geldi.  28 Temmuz 2020 itibariyle #ChallengeAccepted hashtag’i Instagram’da 4,5 milyondan fazla kez kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: