Bollywood’un Sevilen Oyuncusu Aamir Khan’ın En İyi 5 Filmi

Aslen Afgan olan Khan, oyunculuğa adım attığında yalnızca 8 yaşındaydı. Küçük yaşlarda, kimisi sanatçı olan aile fertlerinin de desteğiyle çıkmaya başladığı kariyer basamaklarına yaşamının 55. senesinde hala devam etmektedir . 47 yıllık oyunculuk hayatında pek çok başarılı Hint yapımı filme imza atmış olan Khan için Bollywood’un demir başı desek yanılmış olmayız.

Bu yazımızda Hint filmlerinin sevilen yıldızı Aamir Khan’ın hem prodüksiyon hem oyuncu kadrosunda yer aldığı birbirinden keyifli ve topluma ışık tutan 5 filmi senin için derledik. İyi seyirler. 🙂

P.K (2014)

Tüm zamanların en yüksek hasılat yapan Hint filmi unvanına sahip olan Peekay’ın başrolünü Aamir Khan ve Anuşka Şarma paylaşıyor. Bir tür düşünce komedisi olan P.K isimli yapımda, farklı bir gezegenden dünyaya gelen yabancının (Aamir Khan) tanrıyı arama çabası içinde sorduğu masum sorular ve o soruların cevaplarını bulmaya çalışırken yaşanılan güldürü niteliğindeki sahneler karşımıza çıkıyor. İçeriğinde pek çok mesajı barındıran ve Aamir Khan’ın en iyi filmlerinden biri olan P.K, izleyicisini felsefi bir yolculuğa sürüklüyor.

Fanaa (2006)

Kajol ve Aamir Khan’ın başrollerini üstlendikleri filmin konusu kısaca şöyle: ”Delhi tur rehberi Rehan’a aşık, görme engelli güzel bir kız olan Zooni, bu adamın aşkıyla hayattan daha fazla keyif almaya başlar. Ancak genç kız, her şeyin iyi gittiğini düşünse de Rehan’ın ondan sakladığı büyük sır, hayatını farklı bir yöne sürükleyecektir.”

3 Aptal (2009)

Hindistan’daki prestijli bir mühendislik okuluna giden 3 arkadaşın hayatına odaklanan film, insanın hayattan aslında ne istediğine odaklanamadan sadece en iyisi olmak için çabalamasına sebep olan eğitim sistemine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Bunu yaparken güldürü niteliğinden ödün vermediğini de ekleyelim. Yani, çok sık duyduğumuz ‘güldürürken düşündüren’ deyimini bu film ile birlikte net bir şekilde deneyimlemiş oluyoruz. Dram ve komedinin iç içe geçtiği bu filmi izledikten sonra sindirmek için kendinize zaman tanımak isteyebilirsiniz. 🙂

Ghajini (2008)

2000 yapımı Memento filminin yeniden uyarlaması olan Ghajini, hüzünlü bir aşk öyküsüne odaklanıyor. Konusu kısaca şöyle: ”Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biri olan Sanjay Singhania (Aamir Khan) ve nişanlısı Kalpana bir gün mafya lideri Ghajini tarafından korkunç bir saldırıya uğrarlar. Bu saldırıda Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde Kalpana’yı öldürür. Kafasına darbe alan Sanjay hafızasını kaybeder. Bu olay sonrasında intikam almak için yanıp tutuşan Sanjay, Gjahini’nin peşine düşer. Ancak işler sandığı kadar kolay olmaz. Çünkü saldırıda aldığı darbe nedeniyle 15 dakikada bir hafızasından her şey silinir. Bu nedenle her şeyi vücuduna not eder. Ve vücuduna bıraktığı ipuçları yardımıyla mafya lideri Ghajini’yi bulmaya çalışır.”

Yerdeki Yıldızlar/ Her Çocuk Özeldir (2007)

Film, başarısız ve arkadaşlarıyla sürekli kavga eden 8 yaşındaki Ishaan Awasthi’nin, resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışmasını ve onun sayesinde kendisini bulmak gösterdiği çabaya odaklanıyor.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: