Yerli Kontakt Lens Suyu Üretildi!

Çağın en büyük sağlık sorunlarından biri gözde oluşan hipermetrop , astigmat ve en çok da miyop gibi görme sorunlarıdır. Bu sorunlar beraberinde gözlük ve lens ihtiyacını da doğuruyor ancak gözlükten ziyade lens tercih ediliyor. Lenslerin steril edilmesi için kullanılan solüsyonlar da büyük ihtiyaç ve biz bu konuda genellikle dışa bağımlıyız. Yalnızca Türkiye’de yaklaşık 300 bin kişi kontantakt lens temizleme suyu kullanıyor.

Tüm bu durumlara ve rakamlara bakacak olursak Diyarbakır Dicle üniversitesinde Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ULTRON Kimya önemli bir başarıya imza attı,yerli imkânlarla Kontakt lens temizleme suyu üretti.

DÜ ve (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklemek İdaresi Başkanlığı),KOSGEB’İN sağladığı destekle öğretim üyelerinin kurduğu ULTRON Kimya Firması ,hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de dışa bağımlılığı azaltmak için çok amaçlı Kontakt lens temizleme solüsyonu (KLTS) üretimini kararlaştırdı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucu üretilen solüsyon Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)Merkezi Labaratuvarı , Tübitak MAM ve Yeditepe Üniversitesi AR-GE ve Analiz Labaratuvarlarında yapılan tüm fiziksel , kimyasal ve bio uyumluluk testlerinden başarıyla geçti.

Kontakt lens temizleme suyunun ismi; PRO-VISION

PRO-VISION isminin verildiği ve 6 ay sonra satışa sunulması hedeflenen ilk yerli solüsyonun satış fiyatı ithal ürünlere göre yüzde 20 daha düşük olacak.

AA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: