Sofraların Vazgeçilmezi Turşu Sezonu Açıldı !

Ağzımızı sulandıran lezzet turşu, sofralarımızdaki yerini korumaya devam ediyor. Salatalık turşusundan üzüm turşusuna Osmanlı mutfağında da önemli bir yeri vardır turşunun.

Türk mutfağının gözdelerinden turşunun ihracatta da katkısı oldukça büyüktür. Her geçen yıl artarak dünyanın çeşitli ülkelerinden turşumuza gelen talep umut verici. Turşu o kadar önemli ki bir günü bile var. 14 Kasım Dünya Turşu günü ilan edilmiş.

Peki bir çok yemeğin yanına yakışan ve çok sayıda çeşidi olan turşunun faydaları nelerdir, turşuyu kimler tüketirken dikkatli olmalı?

Üzerine sirkeyle mi yoksa limonla mı yapılır tartışması bile olan turşunun, her türü kıvamı tutturulduğu sürece lezzetlidir. Turşuda püf noktalardan biri hazır değil ev yapımının tercih edilmesidir.

Uzmanlar ya siz kurun ya da mevsiminde yapılmış yine ev yapımı turşuları tercih edin diyor.

Turşunun bir çok çeşidi var ve her çeşidi ayrı bir faydalıdır ama içerisindeki besin kaynağı nedeniyle lahana ve kırmızı pancar turşusunun en faydalısı olduğu söylenir.

Lahana Turşusu’nun Faydaları

Probiyotik etkisi olan lahana turşusu;

*Sindirim sorunlarının üstesinden gelmenize yardım ediyor.
*Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.
*Kanser önleyici olarak biliniyor.
*Kalp hastalıklarının oluşmasına engel oluyor.
*Alzheimer gibi beyin fonksiyonlarına dayalı hastalıkların oluşmasını engelliyor.
*Şekeri düzenliyor.
*C vitamini ve minerallerce güçlü olan lahana, soğuk algınlığının giderilmesine yardım ediyor.

Kırmızı Pancar Turşusu’nun Faydaları

*Kırmızı pancar rengini veren pigmenti, posası, suyu hepsi ayrı faydalara sahip.
*Kırmızı pancar turşusunu günlük hayatta tüketmek kilo vermeye, kemikleri korumaya, kan basıncını düzenlemeye ve kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.
*Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.
*Kan basıncını dengeliyor,kalbi korur ve kanserle savaşır.

Bazılarımızın fazlasıyla tutkunu olduğu turşunun tüketim miktarı da oldukça önemlidir.Bu doz aşıldığı taktirde turşunun içindeki asit miktarı beraberinde özellikle de mide kaynaklı sorunlara yol açabilir ya da başka sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Turşunun Zararları

Turşu, içerdiği yüksek sodyum oranından dolayı diyabet, tansiyon, böbrek ve mide hastalığı olanlar turşuya temkinli yaklaşmalı. Bu kişiler mutlaka hekim ve diyetisyenlerine danışarak turşu tüketimini kontrollü bir şekilde tüketmeli ya da hastalık düzeylerine göre hiç tüketmemeliler.

Turşu içerisindeki tuz miktarı nedeniyle hipertansiyonun önemli bir tetikleyicisidir. Yine bu hastalar tuzsuz turşu tariflerini deneyebilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: