Halkın Ruh Sağlığı Hakkında Uzmanlara Rapor Veren İcat: Hedonometre

Vermont Üniversitesi’nin Hesaplamalı Hikaye Laboratuvarı’na göre, Twitter paylaşımlarından seçilen kelimeler, halkın psikolojisi hakkında uzmanlara bilgi veriyor. Araştırmacılar buna “Hedonometre” diyor.

En üzücü gün hangisiydi?

Şimdiye kadar 2020’nin enkazını araştırırken kendinize soruyor olabileceğiniz soru bu. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken birçok olgu var. Peş peşe gelen acı olaylar sırasında halk sağlığının ne derece etkilendiği, Amerika’da uzmanların ”Hedonometre” adını verdikleri icat ile bulunuyor.

Hedonometre, on yıldan fazla bir süredir çalışıyor ve her gün, dünya çapında milyonlarca tweet’te kelime seçimlerini ölçerek, hareketli bir refah ölçüsü bulmak için uğraşıyor.

Sosyal Medya Gerçek Hayat Olarak Algılanıyor

Ulusal ruh sağlığını çevrimiçi araçlar aracılığıyla ayrıştırmaya çalışan Hesaplamalı Hikaye Laboratuvarı 2020 yazında, koronavirüs salgınının ilk aylarında Twitter’ın, günlük ortalama kullanıcı sayısının büyümesinde yüzde 34’lük bir artış olduğunu bildirdi. İnsanların, sosyal medyayı artık her zamankinden daha gerçek olarak algıladığını tespit etti.

Hedonometer, 2008 yılından bu yana her gün bir düzine dilde tüm herkese açık tweet’lerin rastgele yüzde 10’unu topladı. 31 Mayıs’ta, İngilizce Twitter’da en çok kullanılan kelimeler “terörist”, “şiddet” ve “ırkçı” idi. Bu, George Floyd’un öldürülmesinden yaklaşık bir hafta sonra, bütün yaz sürecek protestoların başlamasına yakın bir zamandı.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Hedonometer’in hüzün okumaları birçok rekora imza attı.

Geçtiğimiz günlerde çevrimiçi dil analizinin kurucusu ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nde bir sosyal psikolog olan James Pennebaker, seçtiğimiz kelimelerin kendimiz hakkında ortaya çıkardığı şeylerle ruh halimiz ve karakterlerimizin tespit edildiğine dair bir açıklama yapmıştı. Ve Hedonometer’in 2008 yılından bu yana hüzün okumalarının hiç olmadığı kadar arttığını ifade etti.

Ruh Sağlığı Belirtilerini En çok Anlatan İşaretlerden Biri, “Ben ve Ben” Gibi İfadelerin Kullanımı

Georgia Tech’teki Etkileşimli Hesaplama Okulu’nda profesör olan Munmun De Choudhury 2013 yılında yaptığı bir açıklamada, “Sürekli olarak kendimden bahsediyorsam, bu dikkatimin içe dönük olduğu anlamına gelir. Diğer ifadeler bağlamında da herhangi bir akıl hastalığının belirtisi olabilir.” demişti.

Twitter kullanıcı sayısının artmasıyla, Hedonometre sinyalleri de bir o kadar arttı. Ve artık uzmanlar, bu paylaşımların analizi ile toplumun ruh sağlığı hakkında bir sonuca varabiliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: