Sonsuzluğun Yüzündeki Gözyaşı Damlası: ”Taç Mahal”

Kimilerine göre dünyanın en güzel yapısı olan Hindistan Agra’da yer alan Taç Mahal’i yakından tanıttığımız bir yazı ile karşındayız. Hazırsan bu eşsiz güzellikteki yapıyı anlatmaya başlayalım. 🙂

Babür hükümdarı Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’in, 14.çocuğunu doğururken ölmesi üzerine Şah, eşinin mezarına ev sahipliği yapması için bu beyaz mermer mozoleyi inşa ettirdi.

Taç Mahal 5 kısımdan oluşuyor. Resmi giriş kapısı, bir bahçe, mozolenin kendisi, batı tarafında bir cami ve doğu tarafında bir toplantı odası. Uzun yansıtmalı havuz, alanı ortadan ikiye bölüyor ve giriş kapısında türbeyi yansıtıyor. Bu muazzam yapının mimarının kimliği ise net olarak bilinmemektedir.

Kompleksin inşası 70 yıldan fazla sürmüş ve yapımında 20.000 işçi çalışmıştır. Minareler hariç tüm binanın uzunluğu ve genişliği birbirine eşittir. Kubbesi 44,4 metre yükselir ve cepheleriyle tamamıyla aynı boydadır.

Kompleksteki tek asimetrik unsur, Şah Cihan’ın eşininkinin yanında yer alan türbesidir.

Ana girişte taşın içine oyulmuş olarak ”cennet bahçelerine” girmek için ”kalben arınmış olmaya” davet eden Kur’an alıntıları vardır.

Bir ara Hindistan’daki İngiliz Valisi Lord William Bentick, yapıyı (içindeki değerli taşlar nedeniyle) satmayı teklif etmişse de 1983’te yapı, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Not: Taç Mahal ismi ”doruktaki yer” anlamına gelir. 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: