Probiyotikler Her Zaman İşe Yarar Mı?

Araştırmalar, belirli probiyotiklerin belirli şartlarda yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ama bunlar hakkında detaylı bilgi edinebilmeniz için uzun bir araştırma yapmanız gerekecek. Merak etmeyin biz sizin için araştırdık ve öğrendik. İşte probiyotikler hakkında bilmeniz gerekenler…

Probiyotikler, uygun dozlarda tüketildiğinde sağlık yararları sağlayan canlı mikro organizmalardır. Genellikle bakterilerdir.

İyi Mi Kötü Mü?

Üreticiler, bağışıklık, metabolizma ve ruh hali dahil olmak üzere sağlığın birçok yönüyle ilgili olan bağırsak mikrobunun yapısal özelliklerini iyileştirdiklerini iddia ediyorlar.

Ancak şöyle bir durum da var; birçok bilim insanı ve doktor probiyotiklerin işe yarar takviyeler olduğuna inanırken, aynı zamanda piyasadaki pek çok ürünün de ihtiyacı karşılamadığını söylüyor.

Bir de 2019 yılının Ocak ayında yayınlanan probiyotikler hakkında bilimsel literatüre göre araştırmacılar, probiyotiklerin yetişkin ve sağlıklı insanlarda işe yaramadığını ve zaten birçok kişinin de probiyotik kullanmadığını öne sürdü. Tüketiciler tarafından unutulan en önemli şey ise diyet takviyesi olarak satılan probiyotiklerin, hastalığı tedavi eden ilaçlar olmadığıdır.

Bazı klinik çalışmalar, belirli probiyotiklerin belirli durumlarda yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Amerikan Gastroenteroloji Koleji’ne göre probiyotikler, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisinde yardımcı olabilirken, antibiyotik kullanan yetişkinlerde de ishal riskini azaltabilir.

Probiyotiklerde ayrıntılar önemlidir. Bir eczaneye girmek, raftan bir probiyotik kapmak ve bunun size bir faydası olacağını düşünmek çok yanlıştır.

Bilimsel literatüre başvurmayan kişiler tarafından yapılan öneriler konusunda da dikkatli olun. Herhangi bir eczacıya, sağlıklı gıda dükkanı görevlisine veya diyet kitabına körü körüne güvenmeyin çünkü ne yazık ki çoğu yanlış bilgilendiriliyor.

Ancak güvendiğiniz bir doktor, durumunuza yardımcı olması için klinik çalışmalarda gösterilen belirli bir türü tavsiye ederse veya sağlam klinik araştırmalarla desteklenen bir tür belirlediyseniz ve gerçekten denemek istiyorsanız, o zaman kesinlikle deneyin.

Yine de, probiyotikler hakkında net olan bir şey varsa o da mağaza raflarındaki ürünlerin ne kadar güvenli ve etkili olduğunu belirlemek için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyacımız olduğudur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: