Su Ayak İzini Hesaplayarak Nerede Hata Yaptığını Öğren

Su, dünyadaki yaşam için hayati bileşenlerden biridir ancak bu değerli sıvıyı birdenbire alamazsanız ne olur?

Çoğu gelişmiş ülkede, temiz suya erişim, musluğu açmak kadar basittir. Bu yerlerdeki insanlar dişlerini fırçalarken, duş alırken ve sifonu çekerken her gün ne kadar şu harcadığını hiç düşünmeden kanalizasyona döküyorlar. Ancak dünya çapında yaklaşık 1.1 milyar insan güvenli içme suyunda yoksun ve toplam 2,7 milyar insan yılın en az bir ayında suya erişmekte zorluk çekiyor.

Su, Dünya’daki yaşamın temel bileşenlerinden biridir ve vücudumuz esas olarak ondan oluşur. Susuz kalmaya zorlandığımızda, her şey gerçekten çok hızlı bir şekilde kötüleşebilir.

Susuzluk başladığında…

〰️Vücudunuz içerde kalan tüm neme yapışır

〰️Böbrekleriniz mesanenize daha az su göndererek idrarınızı koyulaştırır. 

〰️Daha az terledikçe vücut ısınız yükselir. 

〰️Kanınız kalınlaşır ve akışı yavaşlar. 

〰️Oksijen seviyelerini korumak için kalp atış hızınız artar.

〰️İdrar çıkışı azalır ve nihayetinde akut böbrek hasarı gelişir.

〰️Kötüleştikçe beyninizin çalışma şekli etkilenebilir, ruh halinizi ve net düşünme yeteneğinizi bozabilir.  

〰️Kan damarları gibi kardiyovasküler sistemin hayati bölümlerinin sertleşmesine ve kalp krizi riskini artmasına neden olabilir.

〰️Ve sonuçta karşılaşacağınız şey yaşamınızın sona ermesi olacaktır.

Peki Susuz Kalmamak İçin Ne Yapacağız?

Dünya su kaynaklarının kontrolsüz tüketimi, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun 3’te 2’sinin su kıtlığıyla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Yani biz, suyu şimdiki haliyle tüketmeye devam ettiğimiz sürece buna engel olamayacağız. Kaynaklarımız yok olduğunda bir şey yapmamızın hiçbir anlamı yok.

Bu yüzden henüz kaynaklarımız varken harekete geçmeliyiz. Yapabileceğimiz en iyi şey “TASARRUF”! Ama bunun için öncelikle “Su Ayak İzinizi” hesaplayıp, gün içinde ne kadar su tükettiğinizi öğrenin. Nasıl tasarruf etmeniz gerektiğine dair bir liste ile karşılaşacaksınız. Bu şekilde daha bilinçli tasarruf edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: