Gezgin ve Fotoğrafçı Talha Koyun ile Fotoğrafçılık Tutkusu Üzerine Bir Söyleşi

İster profesyonel ister amatör fark etmeksizin fotoğraf çekmek bir çoğumuzun tutkusu haline geldi. Teknolojiyle beraber görüntü kalitesi arttıkça bu tutku da artıyor. Peki hayatımızda büyük yer kaplayan fotoğrafçılık nedir,nasıl bir meslektir ve güzel fotoğraf çekmenin önemli püf noktaları nelerdir? Fotoğrafçılık ile ilgili merak edilenleri genç ve başarılı, gezgin fotoğrafçı Talha Koyun’a sorduk.

“Meslek Değil, Yaşam Biçimi”

Ebru Şimşek: Fotoğrafçılık nasıl bir meslek? Kaç senedir bu işi yapıyorsunuz?

Talha Koyun: Üniversite yıllarımla birlikte sekiz senedir fotoğraf ile içli dışlıyım. Uzun bir süre fotoğrafçılığı iş olarak değil hobi olarak gördüm. Sonrasında da hobimi meslek haline getirerek fotoğrafçılığa kendimce bir tanım getirdim: meslek değil, yaşayış biçimi.

Ebru Şimşek: İyi bir fotoğrafçı olmak için en önemli noktalar nelerdir?

Talha Koyun: Sürekli gelişmeye açık olmak. Asla kendimden iyi bir fotoğrafçıyım diye bahsetmeyi düşünmüyorum. Ben her zaman eksiklerime odaklanıp kendimi geliştirmekten yanayım. Bunu uyguladıktan sonra elbet iyi bir fotoğrafçı olmanın kapıları açılacaktır.

“Gezgin bir fotoğrafçı olmak meslek açısından gelişmeye  katkı sağladığı kadar keyif verici

Sizin fotoğraf arşivinize baktığımızda farklı ülkelerden güzel manzaralar ile karşılaşıyoruz,iyi bir fotoğrafçı olmak için gezerek keşfetmek mi gerekir?

● Az önce bahsettiğim gibi fotoğrafçılık benim için meslekten ziyade bir hobi. Bu hobiyi de seyahat ederek elde ettim. Seyahat ve fotoğrafçılığı birleştirince keyifli bir serüven ortaya çıktı. Keşfettikçe, yollarım gibi kadrajım da güzelleşti. Benim açımdan seyahat etmenin katkısı çok büyük. Farklı ülkeleri gezerek, farklı insanları tanıyorsunuz ve bu fark elbette bakış açınızla birlikte kadrajınıza da yansıyor. Gezgin bir fotoğrafçı olmak meslek açısından gelişmeye katkı sağladığı kadar keyif verici de.

“Fotoğrafçılıktan para kazanmanın yolu, insanın duraksamadan kendisini geliştirmesine ve dürüst olmasına bağlı”

■Fotoğrafçılık mesleği ticari açıdan yapıldığında mı, hobi olarak yapıldığında mı daha iyi görüntüler ortaya çıkıyor? ya da güzel bir fotoğrafın bunlarla ilgisi var mı?

●Hobi veya ticari amaç fark etmiyor, severek yapıyorsanız hep en iyisini yapmak isteyeceksiniz. Bu, her iş için geçerli genel bir kural aslında. Burada püf nokta bu işi yaparken keyif alıp almadığınızdır.

■Bu meslekten para kazanıyor musunuz, fotoğrafçılıktan para kazanmanın yolları nelerdir?

●Elbette. Sadece seyahat fotoğrafçılığı yaparak paza kazanmayı amaçlamamıştım ilk zamanlarda. Sonrasında aldığım birkaç iş teklifi ile kendimi, fotografçılığı meslek olarak yapıyor halde buldum. Doğum günü kutlamaları,evlilik teklifleri, düğün gibi güzel anları çekerek para kazanmaya başladım. Fotoğrafçılıktan para kazanmanın yolu, insanın duraksamadan kendisini geliştirmesine ve dürüst olmasına bağlı.

Ayrıca fotoğrafçı olmak için öncelikle nesneleri ayırt etmeden, önüne ne gelirse fotoğrafını çekip, ışık bilgisini geliştirmek gerekir. İnsan kendisini geliştirdikçe güzel bir çabayla iş kapıları da aralanıyor.

Son olarak fotoğrafçılar görüntüyü aydınlatma yöntemini çok sık kullanıyor.
Sizce iyi bir fotoğrafçı çıplak görüntüyü veren mi yoksa fotoğrafı birkaç düzenlemeyle daha iyi hale getirebilen midir?

●Göreceli bir kavram… Aynı fotoğraf bir daha çekilemeyeceği için fotoğrafa sanat gözüyle bakabiliriz. Tabii gelişigüzel deklanşöre basılmış bir fotoğraftan bahsetmiyorum. Emek isteyen bir süreçten geçmiş, kişinin bakış açısıyla şekillenmiş bir fotoğraf. Fotoğrafı manipüle etmeyi de kişisel tercihe bağlıyorum. Ben, gerçekten çok uzaklaşmayı sevmem ancak ufak düzenlemeler ile fotoğrafı istediğim forma sokmayı seviyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: