Eve Girer Girmez Kendinizi Yatağa Atmayın

Uzmanlar, eve gelindiğinde hemen yatağa uzanmanın yararlı olmadığını söylüyor. Ne kadar yorgun olursanız olun, önce zihninizi boşaltacak bir şeyler yapmanız, daha sonra yatağa girmeniz gerekiyor.

Neden Mi?

Bütün gün iş yerinde veya dışarda bedeninizin yorulduğu kadar zihninizde yoruluyor. Eve geldiğinizde sızlayan ayaklarınız veya yorgun vücudunuz sizi yatağa itiyor olabilir. Ancak zihninizi dinlendirmediğiniz takdirde kaç saat uyursanız uyuyun, gerçek anlamda dinlenmiş ve zinde olmazsınız.

Ne Yapmalıyım?

Eve gittiğinizde önce beş dakikalık bir duş alıp, rahatlamış bir şekilde 10-15 dk. meditasyon yapabilirsiniz. Ya da kendinizi sıcak bir kahve ile ödüllendirip, sessizlikte biraz durabilirsiniz. Tam olarak zihninize iyi gelecek olan eylemleri yaşam alışkanlıklarınıza göre belirleyin. Alternatifler bu şekilde çoğaltılabilir.

Haftasonu Öğlene Kadar Uyumayın

Bütün bir haftanın yorgunluğunu Pazar günleri öğlene kadar uyuyarak üzerinizden atmak istiyor olabilirsiniz. Ama bunun size hiçbir yararı yok. Aksine ilerleyen zamanlarda baş edemeyeceğiniz bir tembellik ve halsizlik hissi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun Yerine…

Tatil günlerinizde erken kalkıp, sağlıklı bir kahvaltı yapın. Kısa bir gezinti yapabilir veya evinizde kalıp kahve eşliğinde o günün haberlerini okuyabilir, ailenizle vakit geçirebilirsiniz. Sabah alamadığınız uykuyu ise öğlen 1.5 saatlik bir şekerleme ile daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: