Quentin Tarantino’yu Tanımadan Sinemayı Sevmek Olur mu?

Sinema severler, sinema sanatını daha da anlamlı kılan bu ismi çok duydu. Birbirinden muhteşem yapıtlara imza atan Amerikalı film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödül sahibi senarist Quentin Tarantino ‘yu ve eserlerini tanıyalım.

Quentin Jerome Tarantino kimdir ?

Quentin Tarantino 16 yaşındayken okulu oyunculuğa olan ilgisiyle bırakarak bugünlere gelmiştir. Tarantino okulunu bırakır ve oyunculuk öğrenmek için bir tiyatro grubuna katılır. Ünlü Sinema sanatçısı 22 yaşındayken ses getiren ilk filmini Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) yazmıştır. Film kana bulanmış bir soygun filmidir.

Amerikalı film yönetmeni,oyuncu ve senarist Tarantino, Hollywood kilişelerinin dışına çıkarak 90’ların bağımsız sinemacılarından biri olarak öne çıkmıştır. Kültür seviyesi oldukça yüksek olan Tarantino filmlerinde hem art-house sineması hem de popüler kültürün yansımaları görülür. Tarantino, 1990’ların ilk dönemlerinde cesurca kullandığı doğrusal olmayan öykü akışı, diyalogları ve kanlı şiddet sahneleri ile kısa sürede büyük üne kavuşmuştur.

Tarantino’nun filmleri sıklıkla vahşet sahneleri içermesiyle öne çıkmaktadır. Ekrandan akan oluk oluk kan, izleyicisinde gerilim ve rahatsızlıktan öte, şiddet üzerine yapılan kara mizah ile etki bırakır. Tarantino filmlerinin bir çocuğu Los Angeles’de geçiyor.

Pek çok film ve televizyon dizisi bulunan Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı 17, senaryosunu yazdığı 23 ve prodüksiyonunu üstlendiği 9 filmi bulunmaktadır.

Tarantino ‘nun en Sevilen Filmleri:

Reservoir Dogs

Tarantino’nun yönetmenliğini ve senaristliğini kendisinin yaptığı ve kanlı biten bir soygun hikayesini anlattığı ilk filmidir. Ayrıca Tarantino, filmde Mr. Brown karakterini oynamıştır. Tarantino tarzını ilk kez bu filmiyle ortaya koymuştur.

Pulp Fiction

Filmi duyunca aklımıza küt saçlı, kahkülleri olan keskin bakışlı kadın geliyor ilk etapta. Sinema tarihinde hala akıllarda kalan filmlerden biridir ucuz roman. Film, suç dünyasına yeni giren genç aşıklar Honey Bunny ve Pumpkin, iki suç gangsteri ve patronlarının güzeller güzeli eşi ile hile yapmayı reddeden cesur bir boksörün yollarının kesişmesini anlatmaktadır. Pulp Fiction, En İyi Film kategorisi dahil olmak üzere 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar kazanmıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye Ödülü ile dönmüştür.

Kill Bill

Hemen beynimizde çalmaya başladı değil mi? Filmle bütünleşen o meşhur ıslıklı melodi. Kill Bill, film yönetmeninin sinemasının yapı taşlarından biri olarak kabul edilir. Çizgi roman havası taşıyan filmabartılı aksiyon sahneleri ile öne çıkmaktadır. Başrolünde Uma Thurman’ı Gelin olarak izlediğimiz film, bir intikam hikayesini anlatıyor. Senaryonun tamamını yazmak Tarantino’nun tam 6 yılını almış.

Django Unchained (Zincirsiz)

Bu film kölelik sistemini ,siyahilere yapılan zulmü yüreklerimize kadar işliyor. Filmin aşırı derecede akıcı ve aksiyon dolu şahane bir sonu var .Yine filmde kullanılan müzikler de oldukça hoş. Tarantino filmlerinde kullandığı müziklerle de akıllarda kalıcı bir iz bırakıyor. Tarantino’nun kendisinin yazıp yönettiği, ülkemizde Zincirsiz olarak çevrilen, birçok ödül sahibi film, Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile giriştiği avlanma serüvenini anlatmaktadır. Tarantino’nun toplamda en yüksek hasılat yapan filmidir.

Tarantino’nun Diğer Filmleri

Jackie Brown,

Inglourious Basterds,

The Hateful Eight,

Death Proof,

Once Upon Time… in Hollywood (En son yayınlanan filmi)

One thought on “Quentin Tarantino’yu Tanımadan Sinemayı Sevmek Olur mu?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: